MOK

Aktualności

Powrót

Organowe Siedlce 2017 - festiwal organowy

11 listopada 2017 (Sobota)
godz. 19:00
Siedlce

Serdecznie zapraszamy na zupełnie nowy festiwal organowy „Organowe Siedlce 2017”. Spotkania przy organach odbędą się w cztery kolejne wieczory – od 9 do 12 listopada 2017 r. w czterech organowych punktach Siedlec: przy organach Wagnera w siedzibie Biskupa Siedleckiego, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, w sali koncertowej Wydziału Humanistycznego UPH oraz w kaplicy Ogińskiej.

To cztery niezwykłe punkty na muzycznej mapie miasta, ponieważ instrumenty tam się znajdujące są unikatowe, niezwykle brzmiące, a każdy z nich reprezentuje zupełnie inny styl tak wizualnie, jak i brzmieniowo.

Przy organach Joachima Wagnera usłyszymy sonaty Bacha. Koncert na UPH w Święto Niepodległości poświęcony będzie muzyce polskiej: oprócz dźwięku organów usłyszymy fortepian i oba instrumenty wspólnie. Finał naszych muzycznych spotkań rozegra się u księżnej Ogińskiej. Na iście polskim pozytywie z przełomu wieków XVIII i XIX usłyszymy dawną polską muzykę organową, w tym tańce okraszone burczeniem siedemnastowiecznego bębna procesyjnego.

Jeszcze słowo o wykonawcach – międzynarodowej sławy muzykach. Prof. Marek Toporowski i jego zespół: Irmina Obońska (klawesyn) i Mark Caudle (wiolonczela) są świetnie znani siedleckiej publiczności w związku z nagrodą Fryderyk, którą uzyskali za nagranie sonat Johanna Sebastiana Bacha na siedleckim instrumencie Wagnera. Martin Schmeding – profesor gry na organach w lipskim konserwatorium muzycznym – jest obecnie jednym z najbardziej znanych organistów średniego pokolenia. Muzykę polską powierzyłam Polakom, wykładowcom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – prof. Ireneuszowi Wyrwie (organy) i dr. Tomaszowi Lupie (fortepian), a także prof. Jadwidze Kowalskiej z Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Osobiście postaram się przybliżyć Państwu interesujące dzieje naszych instrumentów i niezwykłość wykonywanych na nich utworów w, mam nadzieję, ciekawym słowie i multimedialnych dodatkach podczas koncertów.

Zapraszam zatem serdecznie na czterodniową muzyczną wycieczkę po Organowych Siedlcach!

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

PROGRAM

MARATON Z FRYDERYKIEM
Data: 9 listopada (czwartek) 2017
Godz. 17:00, 18:00 i 19:00
Miejsce: organy Joachima Wagnera, ul. Cmentarna 17
• wykonawcy: muzycy, którzy zdobyli dla Siedlec nagrodę Fryderyk: Marek Toporowski (organy), Irmina Obońska (klawesyn), Mark Caudle (wiolonczela)

MUZYCZNA PODRÓŻ NA POŁUDNIE EUROPY XVII WIEKU

Data: 10 listopada (piątek) 2017
Godz. 18:00
Miejsce: organy Formentellego w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Podlaska 14
• wykonawca: Martin Schmeding (profesor Akademii Muzycznej w Lipsku)

SPOTKANIE Z MUZYKĄ POLSKĄ PRZY ORGANACH I PRZY FORTEPIANIE
Data: 11 listopada (sobota) 2017
Godz. 19:00
Miejsce: organy Zycha w sali koncertowej Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach, ul. Żytnia 39
• wykonawcy: Tomasz Lupa (fortepian), Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, Ireneusz Wyrwa (organy)

Z MUZYCZNĄ WIZYTĄ U ALEKSANDRY OGIŃSKIEJ

Data: 12 listopada (niedziela) 2017
Godz. 17:00
Miejsce: skwer przed kaplicą
• wykonawcy: Jadwiga Kowalska (organy)