MOK

Aktualności

Powrót

Organowe Siedlce 2019 - recital Hanny Dys

24 listopada 2019 (Niedziela)
godz. 19:00
Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Kochanowskiego 11

Na finał festiwalu Organowe Siedlce 2019 zapraszamy na recital organowy Hanny Dys przy liturgicznym wspomnieniu św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych.

Program koncertu podkreśla styl i czas powstania instrumentu Dominika Bierackiego – romantyczne, pełne orkiestralności i nasycenia brzmienia kontrastujące z poetyckością cichych registrów. Instrument przeszedł w ostatnim czasie gruntowne prace konserwatorskie.

W programie usłyszymy utwory Roberta Schumanna, Felixa Mendelssohna Bartholdiego, Mieczysława Surzyńskiego, Friedricha Wilhelma Markulla i Josepha Kromolickiego.

Hanna Dys
Organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi intensywną działalność artystyczną występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m. in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m. in. u profesorów: J. Laukvika, O. Latry, D. Rotha, K. Bine Bryndorf.

Hanna Dys występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Oliwa i wiele innych), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury.

Organizator koncertu:
Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA

Współorganizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Miasto Siedlce
Województwo Mazowieckie