MOK

Aktualności

Powrót

Perspektywa ma znaczenie. Powiązanie matematyki, psychologii, neuronauki ze sztuką – wykład Łukasza Badowskiego dla słuchaczy SUTW

21 marca 2018 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Perspektywa ma znaczenie! Zwłaszcza w sztuce – malarstwie, teatrze, filmie… Ale skąd właściwie bierze się perspektywa? Okazuje się, że to złożone zjawisko, do zrozumienia którego przyda się odrobina wiedzy z tak odległych dziedzin jak geometria, fizyka, neuronauka i… historia sztuki.

W trakcie wykładu słuchacze SUTW poznają podstawy geometrii rzutowej, zajrzą w głąb mózgu by poznać złudzenia, którymi karmimy się na co dzień, a potem wraz z prelegentem spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak kultura i sztuka wykorzystują słabości umysłu, aby tworzyć iluzje, zanurzające nas w wyobrażonych światach malarstwa i teatru.

Dr Łukasz Badowski jest z wykształcenia fizykiem, ale od przeszło 15 lat jego główna działalność koncentruje się wokół popularyzacji nauki i komunikacji naukowej. Jest nauczycielem, wykładowcą, popularyzatorem i dziennikarzem. Publikuje w prasie popularnej, a także branżowej – edukacyjnej, nauczycielskiej etc. – pojawia się również jako ekspert w mediach elektronicznych. Interesuje go wszystko: od czarnych dziur i genetyki po antropologię kultury i teologię chrześcijańską.

We wtorki o godzinie 20:00 na antenie Radia dla Ciebie (PR RdC) prowadzi audycję naukową "Z innej planety", a w niedziele o 12:00 program edukacyjny dla młodych słuchaczy – „Pan od przyrody”.