Polska pieśń w okresie romantyzmu – wykład z koncertem Anny i Tomasza Ostrowskich dla słuchaczy SUTW
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę słuchacze SUTW będę mieli okazję wysłuchać wykładu o tym jak potrzeba wolności i niepodległości wpływała na twórczość polskich artystów. Według badaczy literatury i sztuki romantyzm został zrodzony z potrzeby i pragnienia wolności. Tęsknota za niezależną Ojczyzną wpłynęła bardzo mocno na twórczość wybitnych kompozytorów: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, którzy swój patriotyzm wyrażali nie z bronią w ręku, a nad klawiaturą fortepianu, tworząc wielkie dzieła, przyczyniając się do trwałości Państwa Polskiego, mimo reżimu zaborów.
Gośćmi spotkania będą Państwo Anna i Tomasz Ostrowscy. Spotkanie zakończy się krótkim koncertem.
Anna Ostrowska – muzykolog, wokalistka, logopeda, pedagog. Absolwentka UKSW w Warszawie na kierunku Historia w zakresie Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli. Specjalista w dziedzinie emisji głosu, zarówno indywidualnej jak i zbiorowej.
Tomasz Ostrowski – muzykolog, pedagog. Absolwent UKSW w Warszawie na kierunku Historia w zakresie Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej. Chórmistrz, dyrygent, członek AISCGre Polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego.
Spotkanie realizowane w ramach projektu Fundacji DONUM "Ten cenny czas" finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.