MOK

Aktualności

Powrót

Premiera spektaklu "Smok" Teatru "Dlaczego nie?"

14 maja 2017 (Niedziela)
godz. 17:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Teatr SUTW „Dlaczego nie?” przygotował dla słuchaczy Uniwersytetu kolejną premierę. Tym razem będzie to znany w Siedlcach Smok Eugeniusza Szwarca. Twórca sztuki urodził się w 1896 r. w Kazaniu, w 1913 r. ukończył w Majkopie na Kubaniu gimnazjum realne i zaczął studiować prawo w Moskwie. Podczas I wojny światowej został aktorem. Był to okres nieskrępowanych prób artystycznych, zawiłych sporów i walk literackich. W tej gorącej atmosferze kształtowała się artystyczna młodość Szwarca. W 1923 r. został dziennikarzem w Zagłębiu Donieckim. W 1924 r. przyjechał do Leningradu, gdzie rozpoczął pracę w Państwowym Wydawnictwie Literatury dla Dzieci, jako redaktor czasopisma dziecięcego „Jeż”. Wtedy to zaczął pisać sztuki sceniczne, z których pierwszą była baśń dla dzieci pt. „Underwood”, następnie „Skarb”, potem „Przygody Hohenstaufa”, „Nagi król”, „Człowiek i cień” i wiele innych. W czasach, gdy na scenie gościły postaci głównie rodem z fabryk, wsi i urzędów, Szwarc przedstawiał swoje dziwne, bajkowe opowieści, uciekając od rzeczywistości w krainę baśni. Ucieczki te miały głębszy sens. Jego bohaterowie walczyli o najprostsze ludzkie ideały - o powszechną dobroć i lojalność. Następca Hansa Christiana Andersena świadomie nawiązywał do jego twórczości. Był, jak wielki Duńczyk, piewcą lepszego porządku świata. Zmarł w 1958 r.

„Smok” – utwór napisany w 1942 r., powszechnie uznawany jest za najlepsze dzieło Eugeniusza Szwarca. W Polsce po raz pierwszy wystawiono go w 1961 r., rok przed premierą radziecką. Drukiem ukazał się cztery lata później. Siedlecki Teatr ES zagrał tę sztukę po raz pierwszy w 1985 roku. Temat jest tyle uniwersalny, co niezniszczalny, dlatego co pewien czas „Smok” pojawia się na scenie i to w różnych częściach świata. Sztuka, utrzymana w konwencji teatru dell’arte, opowiada o ludziach – tych sprawujących władzę i tych, którzy jej podlegają. To też przypowieść o ludziach, którzy tak naprawdę chcą, aby nimi rządzono i o tych, którzy mimo upodlenia marzą, by zająć tron i stać się despotą. Bajeczka Eugeniusza Szwarca wyrasta z poglądów, iż wszystko już na naszym świecie było, bo historia się powtarza, a więc zrywy, bunty i rewolucje o tyle sensu nie mają, że nie zmieniają rzeczywistości. Nawet hasła pozostają te same, tylko wizerunki tyranów się zmieniają, a bohaterowie walczący w imieniu ludu wydają się naiwni. Tytułowy Smok to wszystkie wcielenia władzy uprawiającej terror. Smoka zabił szlachetny rycerz Lancelot, ale już owoce tego faktu dostały się w ręce burmistrza, przyszłego prezydenta, który staje się takim samym tyranem. Czy zatem ludzie są godni wolności, skoro podła służalczość i niewolnicza pokora wobec tyranów są cechami najczęściej spotykanymi w społeczeństwie? A! no właśnie: smoka trzeba zabić w każdym z nas... Potrzebna jest więc wyrozumiałość i cierpliwość wobec każdego. Przesłanie „Smoka” ma zatem głębszy sens, niż nam się na początku wydaje i chociaż jest to komedia, to ma gorzki posmak.

Reżyseria - Mirosław Łukasiewicz.

Twórcy spektaklu skorzystali ze scenariusza napisanego przez Andrzeja Meżeryckiego i Stanisława Celińskiego, w którym, obok tekstu Szwarca, znalazły się także teksty liryczne innych autorów.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w przedsprzedaży w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.