Spektakl "Maryna" w wykonaniu Teatru Teraz My

29 listopada 2023 (Środa)

Po sukcesie premiery spektaklu „Maryna” w wykonaniu Teatru Teraz My, działającego w Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, zapraszamy na kolejną jego osłonę.

Ponad pięćdziesiąt stron scenariusza opracowanego na podstawie dramatu Ludwika Hieronima Morstina „Kopciuszek” i wiele miesięcy wytężonej pracy zaowocowało niezwykle barwną opowieścią o losach tytułowej Maryny, które odmieniają się jednej zimowej nocy. Kunszt aktorski zaprezentowany przez występujących był na bardzo wysokim poziomie, którego nie powstydziłyby się profesjonalne teatry.

Na scenie zobaczymy: Grażynę Przestrzelską (Maryna), Wlodzimierza Krzysztofa Makówkę (Janusz), Antoniego Maliszewskiego (Gazda), Bożennę Makówkę (Jagna), Bożenę Malińską (Krysta), Zofię Osypiuk (Róża), Jolantę Wożbińską (Gaździna), Irenę Frank (Matka Chrzestna), Martę Wujek (Anglik, chór liryczny), Janusza Prekurata (Góral), Grzegorza Rowickiego (Dziennikarz), Zdzisławę Kozak, Annę Olejniczak, Urszulę Syczuk (chór liryczny, duszki górskie), Grzegorza Kramarza (Cygan grający na skrzypcach).

Kostiumy: Anna Otolińska, Jolanta Szymczyk
Scenografia: Katarzyna Szczepaniak, Antoni Maliszewski, Włodzimierz Krzysztof Makówka
Realizacja dźwięku: Marek Matwiejczyk
Realizacja światła: Michał Bojar
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Szczepaniak

Ludwik Hieronim Morstin żył w latach 1886-1966. Urodził się w ziemiańskiej rodzinie w Pławowicach nieopodal Krakowa. Studiował w Berlinie, Monachium i Paryżu. Tłumaczył Sofoklesa, Horacego i Goethego, był redaktorem, żołnierzem i dyplomatą. Poeta doctus pierwszej połowy XX wieku. Jako pisarz zadebiutował w 1906 r. Napisał ponad czterdzieści dramatów. W Bibliotece Narodowej znajdują się rękopisy, maszynopisy i kopie maszynopisów wielu dramatów Morstina. Jest wysoce prawdopodobne, że dzieło Ludwika Hieronima Morstina „Kopciuszek” wystawiane było po raz pierwszy przez Teatr Teraz My. Odkrycie i zdobycie tekstu zawdzięczamy aktorce Teatru Teraz My – Zofii Osypiuk.

Katarzyna Szczepaniak – instruktor teatralny, logopeda, absolwentka filologii polskiej oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. W 2014 roku ukończyła South Baltic Academy of Independent Theatre, gdzie zrealizowała dwa spektakle dyplomowe „Bobok” w reżyserii Ewy Ignaczak oraz „Coup d'etat” – opieka reżyserska Ida Bocian. Prowadziła warsztaty teatralne, warsztaty improwizacji ruchowej z młodzieżą i dorosłymi we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Abeon, Przystankiem PaT (Profilaktyka a Teatr) Fundacją Re:akcji Artystycznych z Gdańska. Posiada Certyfikat ukończenia Intensywnego Kursu Aktorskiego Studia Teatralnego w Warszawie, koordynowała działania na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz festiwalu scenarzystów polskich ScriptFormu. Współrealizatorka edukacyjnego spektaklu pt. „Okiem Anioła” obejmującego tematykę technik psychologicznych w radzeniu sobie w sytuacji choroby nowotworowej oraz eksperymentalnego projektu „Transgresje ciała” powstałego jako stypendium pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stażystka Narodowego Centrum Kultury. Współpracowała z Ośrodkiem Działań Artystycznych Dorożkarnia, gdzie prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. W 2015 roku założyła Doświadczalnie Teatralną przy Scenie Lubelskiej w Warszawie. Od 2018 roku jest reżyserem Teatru Teraz My działającego w ramach Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Darmowe zaproszenia do odbioru od 8 listopada 2023 r. w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63. Liczba zaproszeń ograniczona.