MOK

Aktualności

Powrót

Spotkanie Grupy Twórczej FOTOGRAM

03 grudnia 2017 (Niedziela)
godz. 11:00
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Prelekcja i pokaz fotografii Mirosława Chmielewskiego „Kapliczki i krzyże przydrożne”

Przydrożne kapliczki i krzyże – widzimy je na co dzień, przechodzimy koło nich i… nie dostrzegamy ich ważności i piękna. Są jednym z elementów architektury, wiele z nich stało tu „od zawsze”. Nie zastanawiamy się, dlaczego tu stoją, czym różnią się od siebie, kto i w jakiej intencji je postawił. A wśród nich są prawdziwe perełki architektury, z wieloma są związane losy mieszkańców, niejednokrotnie stoi za nimi tragiczna historia naszego narodu.

Mirosław Chmielewski, siedlczanin, od wielu lat pasjonuje się obiektami małej architektury sakralnej, do jakich należą przydrożne krzyże i kapliczki. Podczas swoich podróży bliższych i dalszych, pokonując na rowerze wiele kilometrów, fotografuje krzyże i kapliczki, zbiera informacje i ciekawostki na ich temat a potem pogłębia swoją wiedzę sięgając do literatury fachowej. Posiada sporą kolekcję fotografii, obejmującą ponad 1400, z różnych względów ciekawych, kapliczek i krzyży, wśród których  znajdziemy prawdziwe arcydzieła.

Podczas spotkania Mirosław Chmielewski pokaże nam część swojej kolekcji obejmującą różne kapliczki i krzyże z bliższych, dalszych i całkiem dalekich okolic Siedlec, pogłębi naszą wiedzę na ich temat i powie dlaczego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

A może „zarazi” kogoś swoją pasją?