MOK

Aktualności

Powrót

Spotkanie słuchaczy SUTW z Henrykiem Gołębiewskim

18 października 2023 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Henryk Gołębiewski – aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

Dzieciństwo spędził razem z kolegami na warszawskim „starym” Mokotowie, o którym mówi: Wracało się ze szkoły, rzucało się teczkę w kąt, chwytało bułkę i kiełbasę w rękę i biegło na podwórko. Tak spędzaliśmy całe popołudnia. Nie było takich rozrywek jak dzisiaj. Bawiliśmy się procą i kopaliśmy piłkę.

Na tym podwórku dwunastoletniego Henryka wypatrzył Janusz Nasfeter proponując mu próbne zdjęcia do dramatu „Abel, twój brat”. W latach 70-tych XX wieku Gołębiewski wystąpił w m.in. w „Wakacjach z duchami”, „Podróży za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”. Przygoda z filmem skończyła się w 1977 roku. Ukończył szkołę zawodową i poszedł do wojska. Pracował w brygadach remontowo-budowlanych. Jego powrót na plan to głównie epizody. Po latach zagrał w serialu Izabeli Cywińskiej „Boża podszewka”, ale dopiero w film „Edi” Piotra Trzaskalskiego ukazał niepowtarzalny kunszt aktorski Gołębiewskiego, nagrodzony Złotą Kaczką w 2003 roku.

Podczas rozmowy, którą przeprowadzi Joanna Janus – koordynator SUTW – usłyszymy wiele anegdot z planów filmowych, ukazujących przygody i przemyślenia człowieka, który mimo wielkiej popularności zachował wyjątkową skromność i wciąż pozostaje sobą. Jest czasem szorstki, czasem nieco sentymentalny, ale zawsze wyjątkowy i zawsze niebanalny.

Wydarzenie tylko dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.