MOK

Aktualności

Powrót

Swing Club na Mazowszu - koncert Five OClock Orchestra "U źródeł jazzu"

26 czerwca 2022 (Niedziela)
godz. 18:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

W 2022 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje siódmą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziesiąty rok cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 100 koncertów, w których wystąpiło ponad 500 wykonawców. Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing, do bardziej współczesnych form jazzowych.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji Swing Clubu na Mazowszu. W 2022 roku w ramach cyklu planowane są w Siedlcach trzy koncerty. Pierwszy w tym roku koncert odbędzie się 26 czerwca, a wystąpi Five O”Clock Orchestra z koncertem zatytułowanym „U źródeł jazzu”.

Five O’Clok Orchestra przeniesie słuchaczy do Nowego Orleanu – miasta, w którym na początku XX wieku narodził się jazz. Program koncertu wypełnią utwory lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. O historii ich powstania, kompozytorach i życiu w dawnym Nowym Orleanie opowie lider zespołu Tadeusz Orgielewski.

Five O’Clok Orchestra:
Tadeusz Erdhardt Orgielewski – kornet, lider
Jakub Moroń – puzon
Leszek Nowotarski – saksofon
Marian Cichoń – banjo
Piotr Górka – kontrabas
Andrzej Wardęga – perkusja/śpiew

Five O’Clok Orchestra to jeden z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego. Został założony we wrześniu 1969 roku przez studentów Politechniki Częstochowskiej, przyjmując nazwę Five O’Clock. Grupa ta, której założycielem jest kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę.

We wrześniu 1999 roku Politechnika Częstochowska obchodziła 50-lecie swego istnienia. Five O'Clock postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu „Politechnik” 24 września 1999 roku rozpoczął nowy etap w historii zespołu.

Dwukrotne zdobycie „Złotej Tarki” (2001, 2002), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych – to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu.

W styczniu 2003 roku zespół przyjął nazwę Five O’Clok Orchestra. Dotychczas nagrał 4 płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suitę Nowoorleańską” oraz „Jubilee”. Kompozytorami „Suity Nowoorleańskiej” są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz „Kerry” Marszałek. Na festiwalu „Old Jazz Meeting” w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał „Honorową Złotą Tarkę”. Jest teraz obok legendarnego Old Timers jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie.

Organizator:
Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach

Współfinansujący:
STOART

Bilety w cenie 20 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz godzinę przed koncertem w Sali Białej. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.