Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej
W 2019 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje czwartą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już siódmy rok cyklu spotkań muzycznych - Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 80 koncertów i wystąpiło ponad 400 wykonawców.
Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie - od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Koncerty prowadzi inicjator i gospodarz Swing Club – Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, w 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji Swing Clubu na Mazowszu. W 2019 roku w ramach cyklu planowane są w Siedlcach 3 koncerty.
Pierwszy odbędzie się 17 marca 2019 r. w sali widowiskowej "Podlasie". Warszawska Orkiestra Sentymentalna przeniesie słuchaczy w muzyczny świat Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to stolica po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przeżywała niebywały rozkwit, także w dziedzinie kultury. Licznie powstawały wtedy teatry, kabarety literackie, rewiowe. Któż nie słyszał o Qui Pro Quo, Morskim Oku czy Cyruliku Sewilskim? To one lansowały m.in. piosenki, które stawały się później szlagierami śpiewanymi przez całą Warszawę. Jednym słowem – kwitło życie towarzyskie. W tym czasie Warszawie niejednokrotnie przypisywano miano „Paryż Północy”. Warszawska Orkiestra Sentymentalna w prezentowanych utworach znakomicie oddaje utracone w czasach II wojny światowej piękno stolicy. Malowniczą architekturę jej ulic, powstających nowych dzielnic, szyk i elegancję przeplatającą się, jak w kalejdoskopie, z przeciwstawnościami – rozwarstwieniem społecznym, biedą i niedostatkiem Starego Miasta i obrzeży Warszawy. Tworzy tym samym niepowtarzalny klimat tamtych czasów.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół przenoszący słuchaczy do czasów, w których królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego. Grupa powstała z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy czar.
Zespół zadebiutował w maju 2015 roku na festiwalu drugiego Programu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Rok później ukazał się debiutancki album zespołu Umówmy się na dziś. W październiku 2017 roku Orkiestra wydała drugą płytę Tańcz mój złoty, poświęconą muzyce tanecznej. W grudniu tego samego roku ukazał się Śpiewnik kolędowy, w którym obok powszechnie znanych kolęd znajdują się te, które dziś można znaleźć jedynie w starych kantyczkach czy na płytach winylowych. W listopadzie 2018 roku wydana została płyta Płyń Wisełko opowiadającą o codzienności ułanów, ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości i poczuciu humoru.
Wykonawcy:
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon,
Lena Nowak – klarnet, śpiew,
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka,
Krzysztof Baranowski – mandolina, gitara,
Radosław Mysłek – perkusjonalia, śpiew,
Jakub Fedak – wibrafon,
Łukasz Owczynnikow – kontrabas.
Adam Ferch – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej
Organizator główny: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Współfinansujący: STOART
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach MOK
- przy ul. Pułaskiego 6 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45
- przy ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 oraz godzinę przed koncertem.
Rezerwacje biletów pod nr tel 25 794 31 03 i 25 794 31 26.