MOK

Aktualności

Powrót

Swing Club na Mazowszu - św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

04 października 2020 (Niedziela)
godz. 18:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Drugi tegoroczny koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu będzie szczególnym wydarzeniem. Jego tytuł, św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje, nawiązuje bezpośrednio do ustanowionego przez Sejm RP roku 2020 – Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – głosi uchwała. Z kolei 11 października będziemy obchodzić XX Dzień Papieski.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. W Jego nauczaniu znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak czynić życie bardziej ludzkim.

Wykonawcy:
Halina Łabonarska – recytacje
Laura Raab – śpiew
Maciej Strzelczyk – skrzypce
Bogdan Hołownia – fortepian
Piotr Rodowicz – kontrabas

Wybitni artyści polskiej sceny, zainspirowani nauczaniem Świętego Jana Pawła II, stworzyli program koncertu pt. Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje, którego istotą są teksty – fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II adresowane do młodzieży przy różnych okazjach i w różnym czasie Jego pontyfikatu. Ojciec Święty szczególną troską darzył młodzież stanowiącą o przyszłości naszego narodu, i jej wychowanie. W scenariuszu koncertu dominują fragmenty wypowiedzi Św. Jana Pawła II kierowane do młodzieży w trakcie polskich pielgrzymek, na Światowych Dniach Młodzieży we Francji oraz na spotkaniu ekumenicznym w Asyżu. Pomimo upływu wielu lat słowa Świętego Jana Pawła II są nadal aktualne i bardzo ważne dla nas. Mówią o uniwersalnych zagadnieniach i problemach tyczących człowieka: o sensie życia, o wolności, o prawdzie, o pracy, o dobru człowieka, o tolerancji, o kulturze współczesnej, o poszanowaniu drugiej osoby i innych rudymentarnych wartościach.

Słowo i muzyka tworzą w koncercie integralną całość. Teksty recytowane przez Halinę Łabonarską osadzone są w warstwie muzycznej stanowiącej połączenie nurtów zarówno klasycznych, sakralnych, jak i jazzowych. Zaprezentowana zostanie m.in. muzyka Fryderyka Chopina, sakralna (Ave Maria) oraz współczesne pieśni kościelne (Panie dobry jak chleb, Abba Ojcze, Barka) w autorskim, jazzowym opracowaniu wykonawców.

HALINA ŁABONARSKA – aktorka. Jest absolwentką liceum pedagogicznego w Gdańsku i Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktorka scen warszawskich, współpracowała z wybitnymi reżyserami, takimi jak Holoubek, Dejmek, Grzegorzewski, Łomnicki. Jest odtwórczynią ponad 160 ról teatralnych i filmowych, laureatką wielu nagród na festiwalach w Kaliszu, Gdańsku, Opolu, Kołobrzegu, Sopocie, Poznaniu.  W kolejnych latach była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum, Teatru na Woli, Teatru Polskiego w Warszawie. Obecnie występuje w stołecznym Teatrze  Dramatycznym. Zdobyła wiele nagród za wybitne role w sztukach współczesnych autorów. W latach 2017–2018 występowała w głównej roli w serialu Korona królów, grając królową Jadwigę Bolesławównę. Jest laureatką wielu nagród filmowych i teatralnych: Nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrody im. Ireny Solskiej, Nagrody Feniks 2019 za wybitną interpretację odcinków Dzienniczka Św. Faustyny wydanych w formie audiobooka, Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry. Za zasługi dla kultury otrzymała „Złoty Medal Gloria Artis”, a także, z rąk ministra kultury, Doroczną Nagrodę MKiDN w kategorii Teatr.

LAURA RAAB – aktorka, wokalistka, dyrygent chóralny. Ukończyła Dyrygenturę Chóralną w Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczyła się śpiewu także w Voice Studio w Nowym Yorku, gdzie uczestniczyła w mszach z muzyką Gospel. Zwieńczeniem zamiłowania do Gospel był koncert dyplomowy w Akademii Muzycznej, podczas którego jako dyrygent poprowadziła chór, orkiestrę i zespół muzyków spektaklu Gospel Magnificat Roberta Ray’a. Uzyskała także dyplom w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Aktorskim. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą, m.in. w Teatrze Wielkim w Kaliningradzie. Od lat występuje w Teatrze Kamienica, w spektaklu ZUS, Don Kichot w Kamienicy opartym na musicalu Człowiek z La Manchy. Uczyła śpiewu na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje ze Zbigniewem Rymarzem w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie. Występowała w wielu serialach: Ojciec Mateusz, Pierwsza Miłość, Prosto w serce, Usta usta, M jak Miłość, oraz  Mały Grand Hotel. W 2017 roku w  ZASP otrzymała dyplom – Aktora Dramatu.

BOGDAN HOŁOWNIA – fortepian. Debiutował w graniu muzyki jazzowej w 1985 roku w kwartecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Współpracował także z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Kazimierzem Jonkiszem. Ukończył Berklee College of Music w Bostonie, w czasie studiów współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Tomaszem Szukalskim, Magdą Umer, Januszem Szromem, Joanną Trzepiecińską, Sibel Kose, Joanną Darc. Został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar". Nagrał ponad 30 płyt jako współautor, aranżer i pianista. Od 1995 roku jest niezwykle cenionym wykładowcą na Wydziale Jazzowym w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie przy ul Bednarskiej. Od wielu lat uczy harmonii i fortepianu na warsztatach w Puławach i Chodzieży.

MACIEJ STRZELCZYK – skrzypce. Debiutował w 1983 roku na Jazz Juniors. W 1985 roku otrzymał Złoty Smyczek na Międzynarodowym Festiwalu Skrzypków w Szczecinie. Został uhonorowany jako najlepszy solista na festiwalu Jazz nad Odrą, a także Nagrodą Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako lider „Set Off” otrzymał II Nagrodę na festiwalu jazzowym w Hoeilaart’ 86 w Belgii. Dwukrotnie nominowany do „Fryderyków” w 1998 i 2000 roku jako najlepszy muzyk jazzowy. Współpracował z takimi znakomitościami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski,  Kazimierz Jonkisz,  Sławek Kulpowicz,  Włodek Nahorny,  Marek Bliziński, Michał Urbaniak. Przez kilka lat uznawany przez czytelników pisma „Jazz Forum”  za skrzypka # 1 w Polsce. Nagrał już wiele płyt z wymienionymi artystami jazzu, oraz autorskie płyty Music for M, Jobim.

PIOTR RODOWICZ – kontrabas. Ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, Berklee College Of Music w Bostonie i Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzowym. Zrobił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1992 roku współzałożył z Henrykiem Majewskim Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą. Współpracował z takimi muzykami, jak Josh Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker Big Band, a w Polsce grał m.in. z takimi muzykami, jak Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Kazimierz Jonkisz, Adam Kawończyk, Janusz Skowron, Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin, Maciej Strzelczyk, Tomasz Filipczak, Artur Dutkiewicz. Nagrał ponad 20 płyt CD z wieloma czołowymi muzykami w różnorodnych stylach muzycznych.

Organizator:
Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Współfinansujący:
STOART

Bilety w cenie 20 zł do nabycie w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz zgodnie z kalendarzem imprez. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona. Podczas koncertu obowiązują obostrzenia sanitarne określone w zarządzeniu Dyrektora MOK, opracowanym na podstawie wytycznych GIS.

Procedury sanitarne w sali widowiskowej "Podlasie" -> KLIK