Wernisaż poplenerowej wystawy Grupy Twórczej FOTOGRAM "Chełm 2017"
Tradycyjnie już, na przełomie kwietnia i maja, Grupa Twórcza Fotogram wyjechała na kilkudniowy plener. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić malowniczo położony na Polesiu Wołyńskim Chełm. Naszą bazą był oddalony o kilka kilometrów od tego miasta Dom Pracy Twórczej Stary Młyn w Uhrze.
Liczący ponad sześć wieków Chełm to w przeszłości jeden z głównych ośrodków osadniczych w rejonie środkowego Bugu. Leży w regionie charakteryzującym się dużą różnorodnością kulturową. To obszar zetknięcia się różnych obrządków religijnych i tradycji narodowych. Jako gród leżący na pograniczu kultur zachodniej i wschodniej charakteryzuje się rozmaitością obiektów zabytkowych. Spotykamy tu wiele kościelnych wież, cerkiewnych kopuł, także synagogę. Do najciekawszych obiektów należą wzniesione w połowie XVIII w. klasztor Reformatów i kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów, cerkiew prawosławna pw. św. Jana Teologa czy cerkiew unicka pw. św. Mikołaja. Nie brakuje również zabytków świeckich, przypominających o dawnej świetności tych terenów.
Chełm przez wieki zamieszkały był przez Polaków, Ukraińców, Żydów i przedstawicieli innych narodowości. Pozostałością barwnej historii i kultury jest niepowtarzalny klimat miasta. Dużą atrakcją turystyczną są chełmskie podziemia kredowe - labirynt tajemniczych chodników wykutych w pokładach kredy zalegających pod powierzchnią miasta.
Cele organizacji pleneru zostały w pełni osiągnięte, zrealizowany został także program w części dydaktycznej. Panu Ryszardowi Karczmarskiemu składamy specjalne podziękowania za pomoc w organizacji pleneru i umożliwienie prezentacji naszych prac w jego autorskiej Galerii Atelier w Chełmie.
Andrzej Ruciński
Wystawa czynna do 13 października 2017 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00
fot. Marek Zubik