MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy ikon Zenona Pałuski pt. "Acheiropitos"

23 maja 2023 (Wtorek)
godz. 18:00
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

Ikona nie może powstać dlatego, że artysta chce, by powstała. Ikona rzeczywiście spada z nieba. Jeżeli nie jest nam dana z góry, to w ogóle nie powstanie.
Jerzy Nowosielski

Acheiropitos – gr. nieuczyniony ręką ludzka. Pierwsza ikona jaka ukazała się w świecie chrześcijańskim. Istnieją dwie tradycje pochodzenia ikony „Acheiropitos” – wschodnia i zachodnia.

Według wschodniej tradycji oblicze Chrystusa zostało odbite na płótnie przez samego Chrystusa dla króla Edessy, Abgara V. Chory na trąd król posłał do Jerozolimy archiwariusza i zarazem artystę z zaproszeniem Chrystusa do Edessy. Ponieważ wysłannik królewski nie potrafił namalować Chrystusa, sam Zbawiciel umył twarz i otarł ją chustą na której pozostało Jego oblicze.

Według drugiej tradycji, zachodniej, oblicze Chrystusa zostało w cudowny sposób odbite na chuście, którą Weronika otarła mu naznaczoną cierpieniem twarz.

Niektórzy uczeni wiążą wizerunek z Edessy i chustę Weroniki z całunem Turyńskim.

Zenon Pałuska (ur. 1949) – plastyk, rzeźbiarz, poeta. Określany często jako twórca incydentalny, ponieważ zarówno wiersze, jak również rzeźby w drewnie, tworzy w chwilach porywów serca. Pisze mało, ale dobrze... rzeźbi niewiele, ale dobrze... Pojawia się jak meteoryt, wygrywając konkursy poetyckie, by zniknąć na długie miesiące. Jest twórcą o niebywałym temperamencie, czemu daje wyraz podczas prezentowania własnych utworów.

Jest samoukiem. W Suwałkach ukończył technikum mechaniczne. Uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych prze Dom Kultury w Pozezdrzu k. Giżycka i tam, w stadninie koni, zrealizowano jego projekt ścienny „Pędzące konie”.

Mieszkał w różnych miejscach w Polsce, gdzie pracował jako plastyk, wykonując wolnostojące ekspozycje informacyjne i inne prace liternicze – afisze (Chrzanowskie Przedsiębiorstwo Budowlane, Muzeum Regionalne w Limanowej, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach, Pracownia Artystyczna Oficyna Druku Ręcznego w Warszawie).

Ma na swoim koncie kilka wystaw i nagród: m. in. wystawę amatorskiego malarstwa w Białymstoku, gdzie otrzymał główną nagrodę (1978), nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce za wystawę w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, za portret papieża Jana Pawła II, rzeźbę biskupa Stanisława Patrona Siedlec (1999). Wykonał również witraż do kaplicy na stacji kolejowej w Siedlcach (obecnie remontowanej).

Laureat m.in. Konkursu im. Krynckiego oraz aż trzykrotnie konkursu poetyckiego MAZOWSZE – KURPIE – PODLASIE. Był członkiem Wojewódzkiego Klubu CKiS oraz Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

Wystawa czynna do 14 czerwca 2023 r.