MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy malarstwa Janiny Jankowskiej "Alternatywny Świat Kolorów"

16 listopada 2021 (Wtorek)
godz. 18:00
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

Janina Jankowska jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Po ukończeniu studiów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego podjęła pracę w siedleckich szkołach średnich. Wspólnie z dr Anną Habib założyła i prowadziła I Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Józefa Tischnera. Podczas intensywnej, wymagającej całkowitego zaangażowania pracy zawodowej nie miała czasu na realizowanie swoich indywidualnych pasji i marzeń o malowaniu. Jednak rzetelne nauczanie języka polskiego wymaga wprowadzania do edukacji uczniów wiadomości z dziejów kultury i historii sztuki. W tym sensie praca zawodowa była jakby teoretycznym przygotowaniem i wstępem do twórczości artystycznej. Ta dziedzina jej aktywności zaczęła się wraz z powstaniem Malarskiej Grupy Twórczej Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, do której należy od początków jej istnienia do dziś, czyli 17 lat.

Zdobywała i doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem znanych siedleckich artystów plastyków: dr Tomasza Nowaka, Izy Staręgi i Aleksandry Rykały. Swoją wiedzę poszerzała również będąc przez trzy lata członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Słuchacze Stowarzyszenia mieli okazję słuchać wykładów profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oni także oceniali przywożone przez słuchaczy obrazy, dawali cenne wskazówki, wyrażali aprobatę lub zastrzeżenia, inspirowali i motywowali do poszukiwania własnej drogi twórczej. Stowarzyszenie organizowało wystawy malarskie, a Janina Jankowska brała udział w dwóch warszawskich wystawach: w 2015 r. w Bibliotece na Czerniakowskiej i w 2017 r. w Centrum Kreatywności.

Janina Jankowska prezentowała swoje obrazy na wszystkich corocznych wystawach zbiorowych Malarskiej Grupy Twórczej SUTW, a było ich trzynaście od roku 2006 do 2019. Ich ekspozycje były wystawiane m. in. w Małej Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach czy Sali Białej MOK. Inne zbiorowe wystawy z udziałem Janiny Jankowskiej to wystawy poplenerowe, wystawy na różnych kiermaszach i pokazach. Łącznie uczestniczyła w około trzydziestu wystawach zbiorowych. Brała również udział w ciekawych plenerach malarskich: w Solcu nad Wisłą, w Mielniku nad Bugiem, w skansenie w Stoku Wiśniewskim, w Tucznie koło Wałcza w Drohiczynie, w GOK Dywity na Warmii.

Janina Jankowska wystawiała swoje obrazy także na dwudziestu jeden wystawach indywidualnych:
- w II Liceum Ogólnokształcącym im św. Królowej Jadwigi w 2014 r. podczas Zjazdu Absolwentów,
- w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 ( 3 wystawy),
- w Społecznej Szkole Podstawowej STO,
- w Małej Galerii Sztuki MOK (2012 r., 2016 r.),
- w Bibliotece Pedagogicznej (2013 r., 2016 r. – 3 wystawy; 2017 r. – 2 wystawy; 2021 r.), - w GOK Wodynie,
- w restauracji Kochanówka w Siedlcach i w restauracji Patio,
- w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na Kongresie Kobiet w 2014 r.,
- w świetlicy w Mierzwicach Starych (2014 r.),
- w Domu Polonii w Pułtusku (2015 r.).

Na wystawie „Alternatywny Świat Kolorów” prezentuje obrazy, które powstały w ciągu dwóch lat, kiedy spotkało nas wszystkich nowe, zaskakujące i precedensowe doświadczenie. Musieliśmy się odnaleźć w czasach zarazy, zmierzyć z odosobnieniem, z lękiem przed utratą zdrowia i życia własnego i naszych najbliższych. Oddanie własnych doznań i emocji w czasach, kiedy byliśmy poddani próbie wytrzymałości i odporności, wymagało poszukiwania nowych środków wyrazu. Te obrazy są właśnie wyrazem takich poszukiwań.

Wystawa czynna do 8 grudnia 2021 r.