Wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Piejki

11 maja 2017 (Czwartek)
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

Krystyna Piejka swoją przygodę z malowaniem rozpoczęła całkiem niedawno, bo w 2011 roku. Szukając pomysłu na zorganizowanie sobie życia i czasu po przejściu na emeryturę, postanowiła spróbować swoich sił przy sztaludze. Początkowo malowała w zaciszu domowym, aby sprawdzić swoje umiejętności. I może nadal by tak było, gdyby nie spotkała na swojej drodze p. Izy Staręgi, która zaprosiła początkującą malarkę na swoje warsztaty. Były one dla niej przełomowym doświadczeniem. Dodały odwagi, umożliwiły - pod okiem znanej artystki - poznawanie nowych technik i form wyrazu artystycznego. Od 2 lat p. Krystyna Piejka jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, gdzie może prezentować swoje prace, które merytorycznie oceniają profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od stycznia br. uczęszcza na warsztaty malarskie przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku i pod kierunkiem p. Oli Rykały doskonali swój warsztat.

Myśląc o początkach swojej pasji artystka chętnie sięga pamięcią do lat dzieciństwa i już wtedy objawiających się zdolności manualnych. Ich efektem były pięknie prowadzone zeszyty zdobione szlaczkami z motywami krajobrazu i ozdobnym liternictwem. Później, gdy pracowała jako nauczycielka, wykonywała różne okolicznościowe dekoracje, tablice dydaktyczne, prowadziła kroniki szkolne, wszystko to, co było aktualnie potrzebne, co także przynosiło radość tworzenia. Pasjonowało ją także rozwijanie umiejętności uczniów. Prowadziła liczne grupy działalności pozalekcyjnej – poetyckie, literackie, teatralne, czego efektem były wydane 2 tomiki poezji uczniowskiej, scenariusze pisane przez uczniów i wystawiane (2 nagrodzone) na deskach teatru siedleckiego.

Wystawa Geometria i pejzaż jest czwartą indywidualną wystawą obrazów malarki. Jest ona efektem wysiłku twórczego ostatnich kilkunastu miesięcy. Zaprezentowane prace zdecydowanie różnią się od poprzednich, bowiem artystka na chwilę odeszła od odzwierciedlania rzeczywistości na rzecz poszukiwania geometrii w otaczającym świecie, swobodnego operowania fakturą, formą i kolorem, komponowania układów przestrzennych, poprzez które przekazuje swoje emocje, działa na wyobraźnię, dostarcza doznań estetycznych. Nie zrezygnowała jednak zupełnie z pejzażu i powracała od czasu do czasu do tego tematu.

Wystawy:
zbiorowe:
- na Targach Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach w 2013 r.
- Warszawa - grudzień 2015r. (org. Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków)
- Warszawa - luty 2017r. (org. jw.)

indywidualne:
- maj 2014r. – „Moje pory roku” w galerii Kultura
- lipiec – sierpień 2014r. - „Moje pory roku” w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach
- wrzesień 2015r. - „Jesienne impresje” w restauracji „Kochanówka”
- maj 2017r. - „Geometria i pejzaż” w Małej Galerii Sztuki MOK

Wystawa czynna do 31 maja 2017 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00 oraz zgodnie z kalendarzem imprez.