MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Szymańczuka pt. "Czy znasz?"

17 października 2023 (Wtorek)
godz. 18:00
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

Zbigniew Szymańczuk urodził się w Sokołowie Podlaskim. Malował od dziecka, ale jego talent rozwinął się dopiero w Krakowie, gdzie przeprowadził się w 1970 r., aby podjąć pracę w Hucie im. Lenina. Znalazł tam życzliwych opiekunów, którzy pomogli mu w rozwoju talentu artystycznego. Zaczął od kopiowania portretów sławnych mistrzów Renesansu, ale nawet w tym wypadku zwyciężyła indywidualność i temperament i kopie te nosiły znamię oryginalności. Jego obrazy zdobywały sobie coraz wyższą ocenę.

Od 1971 r. brał udział w kolejnych Olimpiadach Kulturalnych, zdobywając czołowe lokaty. Był członkiem Ogniska Plastycznego DKK HIL.

Jako człowiek bardzo pracowity bezustannie doskonalił swój warsztat artystyczny. W 1973 roku na zjeździe młodych twórców w Uniwersytecie Ludowym w Wierzchosławicach został przyjęty do Grupy Artystycznej Rodzimej Twórczości. Uważany był za jednego z najwybitniejszych twórców tej grupy.

Swoje obrazy wystawiał w różnych galeriach, m. in. w Domu Chłopa w Warszawie, NK ZSL w Warszawie, salonie TPSP w Nowej Hucie ,,Starej Kuźni" w Mydlnikach, Galerii „Feniks" w Krakowie, ,,Kossakówce" w Krakowie oraz w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego ,,Podhale".

W latach 80-tych wyjechał do Australii, do Melbourne, gdzie jego prace prezentowane były na wystawie podczas Festiwalu Polskich Artystów POL-ART 84. Tam namalował cztery portrety, które znalazły ogromne uznanie i obecnie znajdują się w prywatnych rękach.

Następnie wyjechał do Sydney, gdzie został członkiem Bankstown Art Society działającym przy Bankstown Arts Centre i brał udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez BAS.

Głównym tematem obrazów Zbigniewa Szymańczuka są portrety i pejzaże, często zawierające sceny mitologiczne, nierealne, surrealistyczne oraz akty. Często na jego obrazach na tle łanów pojawiała się zwiewna postać kobieca unosząca się w powietrzu z wieńcem. Artystę pochłonął również temat napoleoński. Postać wielkiego wodza Francuzów przedstawiał on bardzo często, ale nie jako triumfatora, ale u schyłku jego sławy, w promieniach zachodzącego słońca i odblaskach łuny.

Zbigniew Szymańczuk jest również poetą, a swoje wiersze często wpisuje w malowane przez siebie obrazy. Tematem tych utworów jest tęsknota autora do piękna, do wzniosłych ideałów, które zderzają się z brutalną rzeczywistością.

Wystawa „Czy znasz?” jest kontynuacją drogi malarza. Oprócz portretów, pejzaży i kompozycji własnych zaprezentowane zostaną portrety sławnych piosenkarzy.

Wystawa czynna do 8 listopada 2023 r.