MOK

Aktualności

Powrót

Wyjątkowe wyróżnienie dla Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ

15 marca 2021 (Poniedziałek)
godz. 08:00
Siedlce

Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ została wyróżniony przez japońskie stowarzyszenie NIHON ZENGYO KAI 一般社団法人 善行会 Japan Society for Goodwill za współpracę międzynarodową, nagrodą w postaci listu gratulacyjnego i certyfikatu z podziękowaniem o następującej treści: „Za Wasz wysiłek i życzliwość w utrwalaniu przyjaźni miedzy Polską i Japonią poprzez działania wymiany kulturalnej z mieszkańcami Japonii”.

Zwykle oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku w świątyni Meiji w Tokio, ale w tym roku w związku z panująca pandemią została odwołana.

Nagrodę od władz Stowarzyszenia odebrała pani Mieko Kageyama.

Japan Goodwill Association powstało w 1945 roku. Obecnie istnieje 76 oddziałów w całej Japonii od Hokkaido po Okinawę, a ponad 3500 członków współpracuje pod hasłem „Dobre uczynki są światłem dla społeczeństwa”, aby wspierać zdrowy rozwój młodych ludzi.

Stowarzyszenie docenia i promuje różne działania związane z rozwojem społecznym oraz współpracą międzynarodową. Docenia dobre pozytywne działania prowadzone przez wolontariuszy z Japonii oraz obcokrajowców. Podejmuje działania dążące do stworzenia dobrego i komfortowe środowiska dla rozpowszechnianie ducha dobrego uczynku i działań związanych z dobrymi praktykami.

Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ, której kierownikiem artystycznym i choreografem jest Joanna Woszczyńska, od 2002 r. współpracuje z Poland Shimin Koryu Tomonokai – Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej POLJA, której prezesem jest prof. Ryszard Jabłoński, a Sekretarzem Generalnym Pani Mieko Kageyama. Dzięki 20-letniej współpracy tancerze LUZ odbyli 4 tournee po Japonii, koncertując kilkadziesiąt razy w japońskich szkołach i salach koncertowych, przybliżając również polską kulturę, tradycje, tańce i piosenki. Joanna Woszczyńska uczyła japońską młodzież i dorosłych polskich tańców narodowych. Również Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, przy którym pracuje Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ wielokrotnie gościł zespoły z Japonii: Kaiko 500, Mashu, Kihou. Zawsze podczas ten wyjątkowej wymiany kulturalno-artystycznej tancerze mieszkali w japońskich i polskich domach, u rodzin tancerzy. To pozwoliło nawiązać wyjątkowe relacje, niektóre trwają już dwadzieścia lat. Polskie i japońskie rodziny wymieniają się życzeniami urodzinowymi, świątecznymi i drobnymi prezentami. Piszą do siebie maile i wymieniają zdjęciami. Mimo dużych różnic kulturowych tworzą wspaniałe „międzynarodowe rodziny”, tancerze LUZ mają w Japonii swoje „japońskie rodziny”, natomiast tancerze z Japonii mają w Polsce swoje „polskie rodziny”.

Japan Goodwill Association ma na celu przyczynienie się do rozwoju kraju i międzynarodowej współpracy poprzez dobre uczynki oświecają społeczeństwo.