MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Doroty Pikuli dla słuchaczy SUTW pt. "Tańcem oczarowana. Wspomnienie o Ziucie Buczyńskiej"

18 stycznia 2023 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Oto przed nami opowieść o tej, która ukochała taniec tak do końca... W sześciu odsłonach, jakby z sześciu różnych obrazów, poznamy kobietę wyjątkową, delikatną i skromną – wielką legendę tańca. Z wycinków starych gazet, z długich rozmów z jej synem, z przyjaciółmi, uczniami powstała opowieść o jednej z najwybitniejszych tancerek świata czasu międzywojennego. Mamy dziś szansę poprowadzić cichy dialog z tą, o której trzeba zawiadamiać innych...

ze Wstępu książki „Tańcem oczarowana”

Wykład poświęcony będzie wybitnej siedlczance – tancerce i pedagogowi – Józefie Buczyńskiej, która za swą działalność otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siedlce.

Artystka przez całą okupację mieszkała z mężem w Warszawie – do momentu wybuchu powstania warszawskiego. Po stłumieniu powstania męża wywieziono do Niemiec, Buczyńską zaś do obozu przejściowego w Pruszkowie. Z tego obozu, po kilku miesiącach, wróciła do matki, do Siedlec – jej dom w Warszawie już nie istniał. Po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę pedagogiczną w Siedlcach z dziećmi, młodzieżą i potem z dorosłymi na stałe wiążąc się z miastem.

Dorota Pikula – historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, autorka licznych esejów wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Autorka książki „Tańcem oczarowana. Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej”. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. L. Benedyktowicza, Wawrzyna Sieleckiego i Złotego Jacka, będących wynikiem docenienia jej zaangażowania w pracę i pasję.

Wydarzenie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.