MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

05 grudnia 2018 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Słuchacze Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkają się z podróżnikiem Jędrzejem Majką, który odpowie na pytanie jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w najbiedniejszych krajach świata.  Jednym z takich miejsc jest Etiopia. Mieszkańcy zmagają się z biedą, przemocą i śmiertelnymi chorobami, co nie odbiera im radości ze świętowania. Tamtejszy Kościół przez wieki wykształcił swoje zwyczaje i obrzędy. Wierni skrupulatnie przestrzegają postów, świeccy poszczą w ciągu roku 186 dni, a mnisi aż 286.

Opowieść Jędrzej Majka rozpocznie od Betlejem, gdzie wszystko się zaczęło dwa tysiące lat temu. Będzie także Meksyk, gdzie najważniejsze święto przypada 12 grudnia, jest to dzień poświęcony Matce Bożej z Guadalupe. Zaraz po tych uroczystościach rozpoczynają się przygotowania do Bożego Narodzenia. Obchody święta Noche Buena (dobra noc) rozpoczynają się tzw. posadas, czyli tradycyjnym poszukiwaniem schronienia dla Świętej Rodziny. Wraz z podróżnikiem przyjrzymy się wigilijnym stołom i odpowiemy na pytanie dlaczego Pasterka w Meksyku nazywana jest mszą koguta.

Jednym z krajów, które zostaną zaprezentowane będzie Madagaskar. Większość Malgaszów nie ma w domu ani prądu, ani wody. Mimo tego, mieszkańcy wyspy są zawsze pogodni i uśmiechnięci, a święta odgrywają w ich życiu bardzo ważną rolę.