MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Krzysztofa Dworczyka "Zaduszki na świecie" dla słuchaczy SUTW

23 listopada 2022 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Kolejnym gościem Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie Krzysztof Dworczyk, który opowie o tym, jak obchodzone są zaduszki w różnych częściach świata.

Każdy krąg kulturowy praktykuje nieco odmienne tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z pochówkiem i pamięcią o zmarłych. Wyznaczników tych różnic jest bardzo wiele: religia, klimat, bliskość innych krajów. W XIX wieku Adam Mickiewicz przypominał w swoim dramacie czym dla słowiańskich krajów był zwyczaj Dziadów i choć dziś nie jest praktykowany, jest elementem naszej obrzędowej historii.

Zaduszki na świecie mają długą tradycję, ale czy wszędzie wyglądają tak samo? Czy wszystkie ceremonie pogrzebowe i pamięć o przodkach wszędzie wyglądają podobnie? Odpowiedź znajdziemy podczas wykładu, w czasie którego zostaną omówione niesamowite i mało znane zwyczaje funeralne z różnych kontynentów. Przyjrzymy się bliżej zwyczajom pogrzebowym m.in. na Wyspach Sulawesi i Bali w Indonezji, Meksyku, Filipinach, Wietnamie, Japonii czy Chinach.

Krzysztof Dworczyk – magister stosunków międzynarodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, prelegent i pisarz. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego. Pobyty za granicą zaowocowały biegłą znajomością kilku języków obcych oraz mnóstwem niezwykłych doświadczeń. Swoją wiedzę o odległych i bliskich krajach przekazuje podczas multimedialnych wykładów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uniwersytetów Dziecięcych oraz podczas prelekcji organizowanych w domach kultury, bibliotekach i szkołach.

Wydarzenie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.