MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Krzysztofa Dworczyka dla słuchaczy SUTW pt. "Walentynki na świecie"

15 lutego 2023 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Co kraj to obyczaj! Powitanie nowożeńców chlebem i solą, przenoszenie Panny Młodej przez próg, bramy weselne, czarna polewka i wiele innych skojarzeń rodzi się, gdy słyszymy hasło: ślub. W Polsce przez wieki tradycje około ślubne zmieniały się. Czy na całym świecie wyglądają one tak samo? Zdecydowanie nie!

Przykładowo, w niektórych regionach Niemiec nowożeńcy muszą w czasie wesela przeciąć wspólnie pień – ma to oznaczać powodzenie w rozwiązywaniu problemów, które jak „kłody pod nogi” może rzucić życie.

Chociaż w innych krajach byłoby to prawdziwe faux pas, w Grecji Panna Młoda koniecznie musi spóźnić się na własny ślub – im dłużej, tym lepiej. Uznawane jest jako test cierpliwości Pana Młodego.

W Meksyku zaś, podczas ceremonii parę małżonków obwiązuje się „lassem”, czyli długim sznurem, różańcem lub zdobioną wstążką, na znak miłości i jedności.

Podczas wykładu omówione zostaną zwyczaje, stroje oraz obrzędy związane z zalotami, narzeczeństwem i ceremoniałami ślubnymi w różnych regionach naszej planety, m.in. na indonezyjskiej wyspie Sumatra, w Indiach, krajach arabskich, Papui Nowej Gwinei, Japonii. Liczne zdjęcia egzotycznych strojów i obrzędów ślubnych będą dodatkową atrakcją tego wykładu.

Krzysztof Dworczyk – magister stosunków międzynarodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, prelegent i pisarz. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego. Pobyty za granicą zaowocowały biegłą znajomością kilku języków obcych oraz mnóstwem niezwykłych doświadczeń. Swoją wiedzę o odległych i bliskich krajach przekazuje podczas multimedialnych wykładów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uniwersytetów Dziecięcych oraz podczas prelekcji organizowanych w domach kultury, bibliotekach i szkołach.

Wydarzenie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.