MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Tomasza Tulaka dla słuchaczy SUTW

27 marca 2019 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

UWAGA! Z przyczyn losowych nie odbędzie się zaplanowane spotkanie z Małgorzatą Szumską, która miała być gościem Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 27 marca (środa). W zastępstwie gościem SUTW będzie równie wspaniały podróżnik i prelegent Tomasz Tulak, który w czasie spotkania zatytułowanego: „Mały Tybet -  Ladakh i Kaszmir” opowie o swoich licznych podróżach przez himalajskie krainy.

Ladagh ze względu na charakter geograficzny i kulturowy jest bardzo zbliżony do tybetu, stąd jego nazwa – Mały tybet. Kolorowe pasma górskie, najwyższe na świecie położone przełęcze, ośnieżone szczyty i lodowce, turkusowe jeziora, klasztory buddyjskie przyczepione do stromych górskich ścian, życzliwi i uśmiechnięci mieszkańcy tworzą niepowtarzalną atmosferę tego regionu. Od setek lat życie nie zmieniło się tu prawie wcale, a dopiero od niedawna zaczęli przyjeżdżać turyści. W przeciwieństwie do Tybetu w Chinach, kultura tybetańska nie ucierpiała tu na skutek represji i zachowała się w swojej pierwotnej formie.

Słuchacze SUTW będą mogli zobaczyć również zielony, muzułmański Kaszmir: jezioro Dal, gdzie od wieków życie toczy się na łodziach, zabytkowy Śrinagar i jego meczety oraz zielone Himalaje, które przemierzają nomadzi wypasający owce. Usłyszą również o stanie Himaćal Pradeś na południu Himalajów, który jest domem wielu pradawnych kultur. Buddyzm, hinduizm oraz wiele religii plemiennych mieszają się tu w bardzo oryginalny sposób. Zrodzone przez tysiące lat rytuały, tradycje i wierzenia trwają do dziś w swojej unikatowej formie, w ukrytych wśród Himalajów wioskach i klasztorach.