MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Wojciecha Tochmana dla słuchaczy SUTW

08 czerwca 2022 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Tematem spotkania będzie historia opisana w najnowszej książce autora „Pianie kogutów, płacz psów”. Autor od wielu lat opisuje losy i historie ludzi najsłabszych, biednych, samotnych, potrzebujących pomocy i wsparcia innych. W reportażu przedstawia życie codzienne mieszkańców Kambodży.

Świat po ludobójstwie. Kambodża po Pol Pocie. Przez lata dręczyli i mordowali, Khmerzy Khmerów. Ci, którym udało się przeżyć, zostali bez domów, bez bliskich, z traumą, chorobą, obłędem… Bywa, że ich niewola trwa od dziesięcioleci. Samotność, ciemność i pustka. Dokoła widać bogactwo, które karmi się biedą i strachem. Nieopodal stoją świątynie Angkoru, odwiedzane przez miliony turystów z całego świata…

Autor z chłodną precyzją i ujmującą wrażliwością, opowiada o ludziach, których odwaga została na zawsze złamana. O bólu, którego nie dało się ukoić. O lęku, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy. O nieufności, która zabija wspólnotę.

W książce Tochmana dzisiejsza Kambodża to lustro, w którym odbija się cały świat.

Wojciech Tochman – reporter i pisarz, od lat zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych. W latach 1996-2002 na antenie Telewizji Polskiej prowadził program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku stworzył Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. W roku 2009 razem z Mariuszem Szczygłem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu. Tochman jest również założycielem Fundacji Klub Heban, istniejącej od 2008 roku. W latach 2009-2016 Fundacja zajmowała się żywieniem dzieci we wsi Nyakinama w Rwandzie. Po podróży Tochmana do Kambodży Klub Heban zajął się pomocą osobom w kryzysie zdrowia psychicznego mieszkających w tym kraju.

Wykład wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.