MOK

Aktualności

Powrót

Wykład dr Marzeny Kryszczuk dla słuchaczy SUTW

23 października 2019 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Jakiego Słowackiego znamy i pamiętamy? Czym jest dla nas dziś jego twórczość? I czy mamy poczucie, że romantyczny poeta ma nam, współczesnym, jeszcze coś do powiedzenia? Jeśli tak, to co z myśli artysty, bardzo ważnego dla pokoleń urodzonych przed II wojną światową, wydaje się inspirujące i aktualne, zwłaszcza w świetle toczącej się publicznie debaty na temat polskości oraz naszego miejsca we współczesnym świecie?

Wykład będzie próbą refleksji na temat wartości i potrzeb znajomości polskiej literatury XIX-wiecznej dla rozumienia społecznego dyskursu oraz podróżą do krainy wspomnień o poecie, jakiego przedstawiano w podręcznikach szkolnych różnych czasów (jak i dlaczego?). Porozmawiamy o sile stereotypów, mitów i przekonań… Do czego ich potrzebujemy i czy zawsze nam służą?

Marzena Kryszczuk – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, nauczycielka języka polskiego, autorka książki pt. Juliusz Słowacki wobec tradycji szlacheckiej (Warszawa, Wydawnictwo IBL PAN, 2011).

Wykład w ramach projektu „Przystanek Wiedza” realizowanego z Fundacją DONUM, finansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.