Wykład online dla słuchaczy SUTW

22 kwietnia 2020 (Środa)
Miejski Ośrodek Kultury

Drodzy Słuchacze Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mury „Podlasia” bez Was są smutne i wszyscy czekamy na środowe spotkania Uniwersytetu. Chwilowo niestety, z oczywistych powodów, niemożliwe jest tradycyjne spotkanie. Wszystkie wykłady, koncerty, premiera spektaklu naszego teatru i spotkania z ciekawymi osobami zostały przesunięte ma inny termin – odbędą się, ale trzeba będzie na nie poczekać. Tymczasem poprosiliśmy Panią Ulę Kowalczuk – prelegentkę, która miała wygłosić wykład 18 marca pt. „Język polski okuty na 4 kopyta”, aby nagrała półgodzinny wykład na zaplanowany temat, specjalnie dla Państwa. Oczywiście nigdy nie zastąpi to spotkania na żywo, ale mamy nadzieję, że spodoba się Państwu ta forma, na ten szczególny czas. Zapraszamy na krótki wykład! Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Słuchaczy SUTW.

O prelegentce i wykładzie:
Pani Urszula, to gawędziarka, opowiadaczka historii i anegdot, pasjonatka, miłośniczka języka polskiego i koni, amazonka. Te dwa, z pozoru odległe tematy, połączyła w swojej książce Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów, której treścią są przysłowia, porzekadła i różnego rodzaju wyrażenia istniejące w języku polskim, a związane z końmi. Autorka nazwała je wspólnie konizmami, mówiąc przy tym o sobie, że jest koniarą, której „konikiem” są konizmy. Trzysta z nich stało się mottem i punktem wyjścia do trzystu felietonów stanowiących treść książki, a traktujących o języku polskim, historii, tradycjach, wierzeniach – czyli kulturze polskiej oraz o koniach, dzięki którym te konstrukcje językowe osadziły się w języku polskim. Na spotkaniu pt. Język polski okuty na cztery kopyta przytoczy anegdoty, legendy i wierzenia związane z końmi i konizmami, wciąż żywe w naszym społeczeństwie, np. dlaczego mówimy, że „znamy się jak łyse konie”, dlaczego czekamy na „rycerza na białym koniu” i skąd wziął się symbol pegaza jako źródła natchnienia twórczego oraz dlaczego podkowa ma przynosić szczęście.