MOK

Aktualności

Powrót

Wystawa "Podlaski Przełom Bugu 2021" w BCK

28 stycznia 2022 (Piątek)
godz. 17:30
Biała Podlaska

Od 28 stycznia, do końca lutego, w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego będzie można oglądać XXVI Międzynarodową Wystawę Fotografii „Podlaski Przełom Bugu 2021”.

Organizowane od dwudziestu sześciu lat plenery „Podlaski Przełom Bugu” należą do najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w kraju. Tegoroczny odbył się w dniach 12-17 września i wzięło w nim udział trzydziestu pięciu fotografów z Polski i Francji. Współorganizatorami pleneru byli: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Powiat Bialski – Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców.


Główne cele organizacji plenerów to:
- wspieranie oraz promocja twórczości artystycznej w dziedzinie fotografii,
- wymiana doświadczeń twórczych i warsztatowych artystów z Polski i Europy,
- promocja atrakcyjnych turystycznie, bogatych w zabytki kultury duchowej i materialnej ziem nadbużańskich,
- zbieranie materiału fotograficznego do organizacji wystaw i wydania katalogu – albumu ukazującego piękno nadbużańskich krajobrazów, flory i fauny.

Podczas pleneru odbyły się prezentacje prac uczestników m.in. członków Związku Polskich Artystów Fotografików: Tadeusza Żaczka i Piotra Perczyńskiego z Białej Podlaskiej, Mieczysława Wieliczko z Olsztyna, Przemysław Barańskiego i Tomasza Grzyba z Radomia, Stanisława Dulnego z Ostrowca Św., Włodzimierza Krzemińskiego z Warszawy, Mieczysława Wrońskiego ze Stalowej Woli, Ryszarda Karczmarskiego z Chełma, Stanisława Orłowskiego z Zamościa i Piotra Speka z Piły.

Pokazywane w wielu miastach wystawy poplenerowe są znakomitą promocją nadbużańskiego Podlasia. Dotychczas wielokrotnie prezentowano je m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Zamościu, Rzeszowie, Hrubieszowie, Płocku, Lublinie, Ostrowcu Św., Chełmie, Sokołowie Podlaskim, Stalowej Woli, Łomży, Siedlcach i Białej Podlaskiej.

Zamierzone cele organizacji XXVI Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu 2021” zostały osiągnięte. Efekty naszej pracy prezentujemy na wystawie oraz w katalogu.

Andrzej Ruciński