MOK

Aktualności

Powrót

XVI Festiwal Teatrów Ulicznych "pod Niebem" - część II

25 czerwca 2023 (Niedziela)
godz. 20:30
Skwer Niepodległości

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach od piętnastu lat jest organizatorem Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. Nasze miasto jako jedno z niewielu w Polsce może poszczycić się takim wydarzeniem, podczas którego prezentują się gwiazdy światowego formatu.

Ta cykliczna impreza plenerowa cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców miasta. Zapraszane teatry i artyści to wybitni aktorzy z kraju i zagranicy. Co roku dokładamy wszelkich starań aby spektakle prezentowane w ramach festiwalu były wspaniałym, wartościowym, kolorowym i efektownym widowiskiem, realizowanym z ogromnym rozmachem. Brawurowa gra aktorów, dobra muzyka, często wykonywana na żywo, nietuzinkowa, wielkoformatowa scenografia oraz niezwykłe środki wyrazu, pokazy pirotechniczne i akrobatyczne każdego roku przyciągają setki widzów.

Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza w naszym mieście, podczas której widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Celem Festiwalu jest spotkanie widzów z teatrem w przestrzeni otwartej, publicznej, w miejscu znanym, ale zredefiniowanym poprzez sztukę. Na Festiwal zapraszamy zarówno teatromanów, amatorów teatru, jak i widzów, którzy rzadko wybierają teatr jako przestrzeń emocji i doznań. Chcemy, żeby Festiwal pokazywał piękno i mądrość teatru, skłaniał publiczność do refleksji oraz dawał radość i poczucie satysfakcji wszystkim, którzy biorą w nim udział. Nasz Festiwal i uczestniczące w nim teatry dostarczają widzom wielu wzruszeń, radości, refleksji a niejednokrotnie rozmyślań nad własnym życiem a także pokazują jak ważny jest żywy kontakt widza z aktorem.

Na trzeci dzień XVI Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” zapraszamy w niedzielę, 25 czerwca. O godz. 20:30 na Skwerze Niepodległości zobaczymy spektakl „Kamienny” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Scena Kalejdoskop. Natomiast o godz. 21:30 na Placu gen. Sikorskiego Teatr Hom zaprezentuje spektakl „Don Kichot”.

Kamienny jest spektaklem gwarantującym mądrą rozrywkę dla całej rodziny, nie stawiającą barier językowych, ani kulturowych (za sprawą uniwersalności przesłania). Spektakl został przygotowany z dużą dbałością o warstwę edukacyjną i wychowawczą. Jest to pierwsze widowisko Sceny Kalejdoskop przygotowane z tak dużym rozmachem. Na scenie pojawia się aż trzynaście postaci, każda w innym, niezwykle efektownym kostiumie. Widzowie mają okazję podziwiać, aż jedenaście olśniewających masek teatralnych, przygotowanych i wykonanych zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

scenakalejdoskop.krakow.pl

Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki.

Don Kichot to monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo w wykonaniu mistrza flamenco Michała Czachowskiego oraz saksofonisty Michała Sosny.

Miasteczko.... Miasteczko jak miasteczko. Pełno takich w świecie, a wszystkie jednakie. Zgiełk, gwar i tumult. Możni się bogacą, nędzarze biednieją, złodzieje kradną, a dzieci się śmieją. Rwetes. Hałas. Ciche cudzołóstwo i głośne modlitwy. Matrony, pieniacze, wściekłe żony, lubieżnicy i łajdacy a nie rozróżnisz kto kim, bo się przecież tak sprytnie chowają… a to za funkcją, a to za urzędem, a jak nie ma za czym większym, to choć za ubiorem... Domy, rzeźnia, targ i młyn... Jak dziś świat traktuje wyobcowanych marzycieli pokroju Don Kichota? Na jaki los może liczyć w patriarchalnej społeczności, bynajmniej nie będąca wzorem cnót niewieścich Dulcynea? Spektakl był prezentowany na festiwalach teatrów ulicznych  w Krakowie, Jeleniej Górze, Kalisz oraz Tychach. W 2023 roku otrzymał zaproszenia na festiwale w Warszawie, Gdańsku, Legionowie, Chełmie oraz niemieckim Oberhausen.

Partnerem Festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.