Galeria
wszystkieWernisaż wystawy fotografii Katarzyny Gubrynowicz "Barwy Krajobrazu"
Wystawa „Barwy Krajobrazu” to cykl czterdziestu czterech fotografii ukazujących piękno dzikich zakątków Polski oraz Islandii. Zdjęcia zrobione zostały na przestrzeni wielu lat i o różnych porach roku. Prace o wymiarach 50 x 70 cm wydrukowane na najwyższej jakości papierze barytowym, oprawione w passe-partout, aluminiowe ramy i szkło tworzą unikalny zestaw. Prezentowane fotografie składają się na barwną mozaikę, która nie tylko sprzyja zadumie nad pięknem i różnorodnością świata, ale także, dzięki autorskim komentarzom załączonym do prac, ma wymiar edukacyjny. Każdy opis składa się z części informacyjnej (nazwa miejsca, regionu), kontekstu przyrodniczego oraz fotograficznego.
Dotychczas wystawa była eksponowana w Galerii PROM Saska-Kępa w Warszawie (marzec 2019), w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (lipiec-wrzesień 2019) oraz w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży (lipiec 2020 – maj 2021).
Katarzyna Gubrynowicz z wykształcenia jest artystką grafikiem po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od ponad dekady zajmuje się przede wszystkim fotografią przyrody, głównie krajobrazu. Jest członkinią Związku Polskich Fotografów Przyrody (w latach 2013-2016 prezes Zarządu Głównego) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, laureatka wielu konkursów polskich i międzynarodowych (m.in. wyróżnienia w międzynarodowych konkursach fotograficznych GDT, Asferico czy BioPhotoContest). Prowadzi kanał na YouTube poświęcony fotografii przyrody oraz warsztaty fotograficzne w terenie (m.in. w Bieszczadach, Pieninach, nad Biebrzą). W swoich pracach, jak również w swojej działalności, stara się nie tylko ukazać wyjątkowe piękno przyrody, ale również uwrażliwić na potrzebę jej ochrony. Ambasadorka na Polskę Sojuszu Na Rzecz Odpowiedzialnej Fotografii Przyrodniczej „Nature First”.
Wystawa czynna w Galerii Fotografii Fokus do 22 kwietnia 2022 r.
fot. Adam Krasuski // Andrzej Ruciński