XVII Festiwal Teatrów Ulicznych "pod Niebem" - spektakl "Kobiety Czechowa"

14 czerwca 2024 (Piątek)

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach od kilkunastu lat jest organizatorem Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. Nasze miasto jako jedno z niewielu w Polsce może poszczycić się takim wydarzeniem, podczas którego prezentują się gwiazdy światowego formatu.

Ta cykliczna impreza plenerowa cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców miasta. Zapraszane teatry i artyści to wybitni aktorzy z kraju i zagranicy. Co roku dokładamy wszelkich starań aby spektakle prezentowane w ramach festiwalu były wspaniałym, wartościowym, kolorowym i efektownym widowiskiem, realizowanym z ogromnym rozmachem. Brawurowa gra aktorów, dobra muzyka, często wykonywana na żywo, nietuzinkowa, wielkoformatowa scenografia oraz niezwykłe środki wyrazu, pokazy pirotechniczne i akrobatyczne każdego roku przyciągają setki widzów.

Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza w naszym mieście, podczas której widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Celem Festiwalu jest spotkanie widzów z teatrem w przestrzeni otwartej, publicznej, w miejscu znanym, ale zredefiniowanym poprzez sztukę. Na Festiwal zapraszamy zarówno teatromanów, amatorów teatru, jak i widzów, którzy rzadko wybierają teatr jako przestrzeń emocji i doznań. Chcemy, żeby Festiwal pokazywał piękno i mądrość teatru, skłaniał publiczność do refleksji oraz dawał radość i poczucie satysfakcji wszystkim, którzy biorą w nim udział. Nasz Festiwal i uczestniczące w nim teatry dostarczają widzom wielu wzruszeń, radości, refleksji a niejednokrotnie rozmyślań nad własnym życiem a także pokazują jak ważny jest żywy kontakt widza z aktorem.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Program XVII Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”:
Spektakl „Kobiety Czechowa” w wykonaniu Teatru Teraz My
14 czerwca (piątek), sala widowiskowa „Podlasie”, godz. 20:00
„Tylko miłość rządzi, światem tylko miłość kusi nas”. Cytat ten spotkamy niejednokrotnie w utworach jednego z najwybitniejszych rosyjskich twórców, prozaika i dramaturga Antoniego Czechowa. Pisarz ten posiadał umiejętność tworzenia mocnych, wielobarwnych postaci,  kunsztownym językiem portretował złożoną ludzką naturę, szczególnie tę kobiecą. To właśnie kobiety stały się głównym tematem spektaklu „Kobiety Czechowa” Teatru Teraz My, na który składają się dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa – „Wesele” oraz „Niedźwiedź”.

W pierwszej z nich zobaczyliśmy portret mieszczańskiego społeczeństwa dziewiętnastowiecznej Rosji, które z zapalczywością stara się aspirować w stronę arystokracji. Głównym bohaterom niestety nie udaje się osiągnąć swoich celów. Ani miłość Daszeńki i Apłambowa nie wydaje się być prawdziwa, a wesele staje się z czasem karykaturą, wystawnego przyjęcia z wizytą "najprawdziwszego generała". Niestety, jak to w życiu bywa, ani generał nie jest tym za kogo się podaje, ani interesy załatwiane pod stołem nie idą zbyt pomyślnie. To wszystko okraszone dawką humoru i ironii, tworzy iście wybuchową sceniczną mieszankę.

Kolejna jednoaktówka pozwala złapać trochę oddechu, ale nie na długo. Oto widzimy wdowę w głębokiej żałobie, do której drzwi puka dłużnik jej zmarłego męża. Tytułowy Niedźwiedź rozgaszcza się w mieszkaniu wdowy na dobre. Co wyniknie z tego spotkania? A może miłość, która rządzi światem zamiesza trochę w głowach i sercach bohaterów.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Szczepaniak
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spektakl „Bajeczna Fiesta” w wykonaniu Teatru Kultureska
15 czerwca (sobota), godz. 18:30, Skwer im. Konstantego Domagały