Zapraszamy na Jubileuszową X edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, w ramach którego w sobotę 16 września zobaczymy trzy plenerowe widowiska.
Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, który odbywa się w samym centrum miasta, na Placu gen. Sikorskiego, to bajecznie kolorowe, pełne magii, niezwykle efektowne, zrealizowane z ogromnym rozmachem widowiska uliczne. Pełne niespodzianek, których niewątpliwym atutem są piękne kostiumy, niezwykle brawurowa gra, dobra muzyka, a przede wszystkim wspaniała scenografia i niezwykłe środki wyrazu takie jak: ogień, szczudła, oryginalne makijaże, nietuzinkowe rekwizyty.
Zaczniemy o godz. 20.00 spektaklem Alicja w krainie ognia w wykonaniu Teatru Ognia Antidotum z Bialskiego Centrum Kultury. Grupa istnieje już 6 lat, w skład teatru wchodzą osoby w różnym wieku, od gimnazjalistów po studentów. Specjalizują się w chodzeniu na szczudłach, część grupy zajmuje się tańcem z ogniem, wykorzystują poi, kije, wachlarze, pazury. Reżyser Sylwia Zdunkiewicz i aktorzy poprzez czynny udział w działaniach teatralnych poszukują innych form wyrażania siebie i komunikowania się z widzami. Nie operują - powszechnie w teatrze używanym - słowem mówionym, unikają jednoznaczności, a w tworzeniu spektakli posługują się małą ilością scenografii. W komunikowaniu posługują się za to dość zgrabnie plastyką własnego ciała, elementami tańca, pantomimy, gestu i ruchu. Ich przedstawienia ozdobione są ciekawą muzyką różnego rodzaju.
Jako drugi zobaczymy spektakl Blackout w wykonaniu Teatru Fuzja z Poznania. Blackout to opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Rozpoczyna się od cyberpunkowej parady osadzonej w realiach rozpędzonej technokratycznej superkorporacji w niedalekiej przyszłości. Pełna elektronicznych brzmień, akrobatyki i pędu. Kiedy wydaje się, że szybciej się nie da, następuję wielki krach energetyczny przekreślający wszelkie normy społeczne i cywilizacyjne. Walka ludzkości o przetrwanie na śmieciach cywilizacji prowadzi widza do dzikiej, zanurzonej w steampunkowej estetyce, postapokaliptycznej wizji świata, gdzie najważniejszą walutą stały się resztki energii wyskrobane z dna akumulatorów. Obu częściom spektaklu towarzyszy bezustannie muzyka na żywo, fantastyczna oprawa scenograficzna oraz ekspresyjna i energetyczna gra aktorów.
Na koniec A3Teatr i spektakl Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc - Sen o nocy letniej. A3Teatr tworzy różne formy wypowiedzi scenicznej – od kameralnych form skupionych na kunszcie aktorskim, przez duże widowiskowe spektakle plenerowe, działania parateatralne i happeningowe. Spektakle zespołu odnoszą się do problematyki świata współczesnego. Filtrując je przez wrażliwość wyczuloną na absurd i surrealizm dnia codziennego, obudowując w muzykę i formy ruchowe, pogranicza taneczne – A3Teatr tworzy opowieści liryczne, pełne humoru i dystansu wobec otaczającej rzeczywistości. Prezentuje je na polskich i zagranicznych scenach oraz festiwalach, m.in. w Polsce, Europie i Azji. Spektakl Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc - Sen o nocy letniej łączy dalekie brzmienia szekspirowskiego dramatu z pogańskim obrzędem Nocy Kupały – jest fuzją zachodniej mitologii ze wschodnim mistycyzmem. Za sprawą muzyki granej na żywo, białego śpiewu, tańców i ognia budzą się magiczne siły natury.