MOK

Aktualności

Powrót

Daj się złapać w sieć kultury - koncert "Piękna Pani moich marzeń"

28 czerwca 2020 (Niedziela)
godz. 17:00
YouTube MOK

Zapraszamy na koncert muzyki polskiej przełomu XVIII i XIX wieku. W jego programie usłyszymy utwory Marii Szymanowskiej oraz Michała Kleofasa Ogińskiego, a także jego syna Xaviera Ogińskiego. Autorem projektu tego koncertu jest prof. Tadeusz Trzaskalik, który wystąpi w podwójnej roli: pianisty solisty oraz pianisty akompaniatora. Romanse wokalne Michała Kleofasa Ogińskiego śpiewać będzie Edyta Nowicka, natomiast słowo o muzyce przedstawi Grażyna Brewińska. Koncert nosi tytuł Piękna Pani moich marzeń. Jest to cytat z jednego z romansów Michała Kleofasa Ogińskiego, a można go rozumieć co najmniej dwojako: jako zwrot w kierunku jakiejś kobiety, a także może to być odniesienie do muzyki, która w przypadku zarówno Marii Szymanowskiej, jak i  Michała Kleofasa Ogińskiego stanowiła nie tylko pasję, ale i sens życia.

Koncert dostępny na kanale YouTube MOK -> KLIK

Tadeusz Trzaskalik
 – profesor nauk ekonomicznych i matematyk, a jednocześnie pianista. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Interesuje się głównie muzyką instrumentalną i kameralną baroku i klasycyzmu, jak również muzyką salonową i rozrywkową. W swoim dorobku ma sześć płyt, ostatnią z nich jest płyta, na której nagrane zostały wszystkie polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego. 

Edyta Nowicka – śpiewaczka (sopran), chórmistrz, pedagog. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie sceniczne – współpracowała m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jest kameralistką koncertującą w kraju i za granicą, wykonując różnorodny repertuar począwszy od muzyki klasycznej po rozrywkową. Oprócz działalności koncertowej, na co dzień spełnia się jako nauczyciel w zakresie emisji głosu przygotowując do zawodowej pracy na scenie zarówno solistów jak i chóry.

Grażyna Brewińska – dziennikarz muzyczny dokumentujący muzyczne  życie Polski w aspekcie krajowym i międzynarodowym. Autorka m. in. cyklu „Wybitni dyrygenci polscy”, reportaży z zagranicznych tournée Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia. Współpracuje z wieloma artystami, prowadzi koncerty. 

Koncert odbywa się w ramach projektu „Daj się złapać w sieć kultury”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci”.