MOK

Aktualności

Powrót

Dni Siedlec 2021 - recital Michała Dąbrowskiego na organach Dominika Biernackiego

12 września 2021 (Niedziela)
godz. 19:00
Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Kochanowskiego 11

Michał Dąbrowski - Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego oraz Wydział Instrumentalny w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Uczestniczył w międzynarodowych konkursach organowych w Chartres i Pradze. Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim SGGW, wraz z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m.in: „Magnificat” „Johannespassion” i Mszę h moll J.S.Bacha, „Requiem” W.A.Mozarta,”Ein Deutsches Requiem” J.Brahmsa. Od 1983 r. pełni również obowiązki organisty Kościoła św. Krzyża, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje msze święte.

W latach 1982-2005 związany był współpracą artystyczną ze znakomitą polską śpiewaczką Stefanią Woytowicz. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2015 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest wykładowcą improwizacji organowej, gry liturgicznej i organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Michał Dąbrowski dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Bolesława Woytowicza, Andrzeja Kurylewicza i Mariana Sawy.

Jest organizatorem spotkań chórów pod nazwą „Cantate Domino”, które odbywają się od 1984 r. co dwa lata w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie. Sprawuje również kierownictwo muzyczne cyklu koncertów „Musica Sacra” w Kościele św. Krzyża.

Koncertuje w kraju i za granicą. Jako organista i dyrygent dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i filmowych.

Program:
Johann Ernst von Sachsen-Weimar/Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Koncert G-dur BWV 592
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Adagio, Allegro et Adagio KV 594
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Sonata organowa d-moll op. 34: Andante (cz. II)
Capriccio op. 36
Michał Dąbrowski (*1954)
Suita sur le Nom de Marie (improwizacje na temat pieśni maryjnych)
Jehan Alain (1911-1942)
Litanies

Słowo o muzyce - Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

Organizatorzy:
Parafia Katedralna w Siedlcach
Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.