MOK

Aktualności

Powrót

Orszak Trzech Króli z udziałem SGL "Witraż"

06 stycznia 2018 (Sobota)
godz. 13:00
Siedlce

Tegoroczne uliczne jasełka wpisują się w 200-lecie istnienia diecezji siedleckiej. Nawiązywać do tego wydarzenia będą przedstawiane sceny, m.in.: odczytanie bulli powołania diecezji siedleckiej, czy też scena przedstawiająca bohaterstwo i męczeństwo Unitów Podlaskich.

Siedlecki orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Jego Ekscelencji Biskupa Kazimierza Gurdy oraz Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego.

Wydarzenie to gromadzi co roku kilka tysięcy Siedlczan, dlatego do współpracy zaproszone są liczne szkoły, parafie, organizacje i ludzie dobrej woli, którzy zaangażują się w realizację tego wspaniałego dzieła. Tegoroczny orszak wsparło liczne grono Sponsorów oraz Darczyńców także anonimowo.

Trasa orszaku przebiegać będzie podobnie jak w ubiegłym roku od kościoła p.w. Św. Stanisława poprzez ul. Piłsudskiego i Wojskową oraz ul. Cmentarną do katedry. Przewidziane jest pięć scen ukazujących ważne wydarzenia z historii naszej diecezji poprzez zwyczaje panujące w dzisiejszym świecie, a wszystko przeplecione atmosferą oktawy Bożego Narodzenia.

Podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na potrzeby Fundacji „Dajemy Nadzieję” ze Lwowa. Głównym celem tej fundacji jest pomoc charytatywna niesiona ubogim oraz praca i służba w ofiarowaniu drugiemu człowiekowi chrześcijańskiej miłości, szerzenia kultury i sztuki, wspierania edukacji i inne działania wspomagające Organizacje Pożytku Publicznego na Ukrainie.

Każdego roku orszak przyciąga licznych uczestników, pomimo niekiedy dotkliwego mrozu pragną wyrazić swoją przynależność do Kościoła Świętego włączając się odtworzenie staropolskich tradycji ulicznych jasełek w atmosferze radości, jedności oraz wspólnego kolędowania w drodze do nowo narodzonego Jezuska. Wszystko po to, aby móc na wzór Trzech Króli oddać Bogu pokłon i ofiarować to co mamy najcenniejszego. Dla Trzech Króli była to mirra – symbolizująca wg św. Ireneusza i Orygenesa zapowiedź śmierci Jezusa, kadzidło– jako boska natura Jezusa, i złoto – czyli po prostu kruszec, a jednocześnie symbol królewskiego pochodzenia, coś drogocennego.

To wyjątkowe wydarzenie, które jest zaproszeniem dla wszystkich niezależnie od poglądów, wyznań, czy narodowości. Tutaj można doświadczyć jedności, pokoju i miłości bezinteresownej, która płynie bezpośrednio z bożej maleńkiej miłości - Boga, który przyszedł na ten świat bezbronny, jako małe Dzieciątko w ubogiej stajence w otoczeniu zwierząt i pastuszków. Wielkość i Majestat Jego ukazują symbolicznie Trzej Królowie przywiedzeni Gwiazdą Betlejemską, która i dla nas niech będzie impulsem do wyjścia z ciepłych, miłych domów do chłodnej i ubogiej stajenki.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące szczegółowego planu orszaku oraz godziny zablokowania poszczególnych ulic na jego trasie.

W związku z przemarszem uczestników orszaku zamknięte będą ulice w centrum miasta w następujących godzinach:

- od godz.: 12:15 do godz.: 14:00 – ul. Floriańska na odcinku od Pułaskiego do Piłsudskiego;
- od godz.: 09:00 do godz.: 14:00 – ul. Kilińskiego na odcinku od Piłsudskiego do Pułaskiego w obu kierunkach;
- od godz.: 8:30 do godz.: 15:00 – ul. Bpa I. Świrskiego na odcinku od Ks. Niedziałka do Kochanowskiego.

Plan Orszaku Trzech Króli przedstawia się następująco:
11:45 – Msza św. w kościele p.w. Św. Stanisława w Siedlcach
13:00 – Zawiązanie zgromadzenia na placu przed kościołem p.w. Św. Stanisława (Scena I - Rozpoczęcie Orszaku)
13:20 – Przemarsz ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania ulicy Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego (Scena II – Męczennicy Podlascy)
13:30 – Przejście ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Wojskową (Scena III - Zwyczaje Bożonarodzeniowe)
13:45 – Przejście ulicą Wojskową (Scena IV na wysokości Galerii Siedleckiej - Walka Dobra ze Złem) oraz ulicą Cmentarną do Katedry (Scena V - Pokłon Trzech Króli)
14:15 – Przemówienia Jego Ekscelencji Biskupa Kazimierza Gurdy oraz Prezydenta Miasta Siedlce Wojciech Kudelskiego, poczęstunek dla uczestników połączony z dzieleniem się opłatkiem dla mieszkańców miasta Siedlce
15:00 15:30– Wspólne kolędowanie i zakończenie V Orszaku Trzech Króli 2018