Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

03 października 2021 (Niedziela)
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Spotkanie autorskie Artura Leończuka.

Grupa Twórcza Fotogram, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, powstała w 2001 roku. Skupia osoby czynnie zajmujące się fotografią. Została powołana w celu rozwijania i upowszechniania twórczości fotograficznej oraz doskonalenia warsztatu i pogłębiania wiedzy o fotografii wśród jej członków. Zgodnie z założeniami organizowane są wystawy, plenery, pokazy prac, prelekcje i wykłady z różnych dziedzin fotografii. Dotychczas odbyło się 24 zbiorowe wystawy prac członków Grupy i 14 plenerów edukacyjnych: Nadbużański Park Krajobrazowy 2002, Biebrza 2003, Zamość 2004, Smolniki 2005, Góry Świętokrzyskie 2006, Puszcza Kozienicka 2007, Kruszyniany 2008, Polesie 2009, Wołyń 2010, Hrubieszów 2011, Pieniny 2012, Pogórze Przemyskie 2013, Sandomierz 2014 oraz Mazury 2015. Wydano wiele katalogów wystaw i kalendarzy, prace członków Grupy znalazły się w wydawnictwach albumowych. Po piętnastu latach działalności śmiało można stwierdzić, że powstało w Siedlcach środowisko osób systematycznie i aktywnie zajmujących się twórczością fotograficzną. Członkowie Grupy organizują wystawy indywidualne, biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach i wystawach, wielu zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach fotograficznych.

Dzięki aktywności i staraniom członków Grupy w lutym 2007 r. została powołana Galeria Fotografii FOKUS. Prezentowane są w niej prace siedlczan i zaproszonych twórców. Jest ona bardzo ważną placówką kulturotwórczą, jedyną tego typu w Siedlcach. Przybliża mieszkańcom różne kierunki, style i techniki fotografii. W krótkim czasie stała się znana w kraju i służy promocji miasta.