MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż Wystawy Fotografii Krystyny Małgorzaty Dołowskiej "Powązki. Z cyklu archeologia czasu (2)"

14 października 2021 (Czwartek)
godz. 18:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Autorka próbuje zabrać nas w nieznaną podróż w przeszłość. Poszukuje i analizuje efekt przemijania. Pokazuje nam miejsca i przedmioty zapomniane, posiadające jednak w swej strukturze wartości, dające twórcy nie tylko natchnienie, ale i lepsze poznanie materii.

Upływ czasu jest w naszym życiu szalenie ważny, ale trzeba umieć się z nim oswoić. Przeszłość stanowi ogromny bagaż wiedzy i doświadczeń, z których powinniśmy umieć korzystać, dla dobra teraźniejszości i przyszłości. Nie mamy na czas wpływu, więc wykorzystajmy jego upływ jak najlepiej. Czas można symbolicznie zatrzymać w miejscu.

Autorka wystawy nie podejmuje się kształtować czy zmieniać zastanej rzeczywistości. Dokonuje wyboru, szuka ciekawych konstrukcji, fragmentów, nastroju, światłocienia. Jej sposób patrzenia i odczuwania świata jest przemyślany i bardzo osobisty oraz zmusza do refleksji.

Krystyna Małgorzata Dołowska jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTiT im. St. Schillera w Łodzi (specjalizacja fotografia). Jest prezesem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, dyrektorem Fundacji „Fotografia dla Przyszłości” i wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej. W latach 2000-2011 była dyrektorem Wyższego Studium Fotografii, w latach 2008-2011 kierownikiem Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych. W latach 1996-2019 organizowała cykliczne plenery i warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Od 1992 roku jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Od 1998 roku prowadzi grupy twórczych, obecnie AFA9.

W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udziały w wystawach zbiorowych, prelekcje i spotkania autorskie. Brała udział w akcjach fotograficznych, m.in.: „Jeden dzień Warszawy”, „Jeden dzień z życia Warszawy”, „Woda w fotografii”. Była organizatorem takich akcji i wystaw jak: „Portret Rodzinny Warszawiaków”, „Portret z dzieckiem” czy „Galeria Najmłodszych”. Prowadziła i organizowała wystawy fotograficzne w Galerii Podróżnika, Galerii Zamkniętej, Galerii F10 i ArtRoom.

Została uhonorowana wieloma medalami, odznakami i dyplomami za działalność na rzecz fotografii polskiej, m.in. „Zasłużony działacz kultury”, Złoty medal „Zasłużony dla fotografii polskiej”, Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawa czynna do 10 listopada w Galerii Fotografii Fokus MOK, ul. Pułaskiego 7.