MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy fotografii międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos "IS (not)"

30 marca 2017 (Czwartek)
godz. 18:00
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

5 polskich fotografów, 5 islandzkich pisarzy, 1 wyspa

IS (not) to tytuł wystawy międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos. Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss, Michał Łuczak, Rafał Milach oraz Jan Brykczyński językiem współczesnej fotografii dokumentalnej opowiadają o Islandii i jej mieszkańcach. Każdy z fotografów realizuje materiał w inny, bardzo osobisty sposób. Przybywszy na wyspę poznawali ją z perspektywy towarzyszących im islandzkich pisarzy oraz napotkanych mieszkańców wyspy. Zmagając się ze stereotypami szukali indywidualnego doświadczenia.

Dla Adama Pańczuka punktem wyjścia była pogańska tradycja i islandzka mitologia. Interesowały go historie przekazywane z pokolenia na pokolenie, a osoby pozujące do zdjęć wypytywał o związki z elfami. Agnieszka Rayss postanowiła spojrzeć na zbiorniki wodne, które od zawsze były wpisane w krajobraz wyspy. W specyficzny sposób ukazuje relacje człowieka z wodą.

Zdjęcia Jana Brykczyńskiego to obraz rodziny, w której zwierzę zajmuje równie ważne miejsce jak człowiek. Codzienne czynności - pojenie koni czy wypas owiec - obrastają rytuałami. Ukazując je autor stawia pytania o rodzinę i stado - czy rzeczywiście dzieli nas tak wiele? Michał Łuczak na swoich fotografiach ukazuje relacje mieszkańców wyspy z dziką przyrodą. Rafał Milach nie koncentruje się na jakimś konkretnym temacie. Interesuje go wszystko, każda osoba, każde miejsce, każdy kąt. Fotograficznie komentuje to, co spotyka.

Sputnik Photos jest międzynarodowym kolektywem założonym w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego. Wypowiedź tę wspiera zespół kuratorów, pisarzy, grafików i animatorów kultury. Wychodząc od fotografii dokumentalnej, rozważają jej współczesny wymiar i funkcję, eksperymentują z formą i treścią. Ważną sferą działań kolektywu są różnorodne formy edukacji wizualnej, które wspierają i promują młodych twórców z regionu.

Wystawa czynna do 24 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-18.00

fot. Adam Pańczuk