MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Jerzego Lemańskiego dla słuchaczy SUTW

24 listopada 2021 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Chopin, Matejko, Skłodowska-Curie, Kopernik… te nazwiska znane są nam od przedszkola. Z dumą uczymy się, że ci, których nazwiska są w encyklopediach na całym świecie, to Polacy – nasi wielcy przodkowie, którzy zrobili coś, czego nikt przed nimi nie dokonał. Jednak wiele nazwisk polskich twórców znanych jest szeroko na świecie, zaś nad Wisłą ich nazwiska nie doczekały się wielkiej popularności, choć ich dokonania są niezaprzeczalne. Wybitni polscy inżynierowie, konstruktorzy i wynalazcy, których dorobek miał trudny do przeceniania wpływ na światowy rozwój techniki, a ich projekty znalazły szerokie zastosowanie w wielu obszarach życia, począwszy od motoryzacji, poprzez kulturę, transport, przemysł oświetleniowy i wiele innych.

W czasie spotkania zatytułowanego "Z tej ziemi, to znaczy z Polski..." usłyszymy niezwykłe opowieści o wybitnych Polakach, których nazwiskami nazywane są ulice i szkoły na całym świecie. Te postaci to m.in.: Rudolf Modrzejewski, syn Heleny Modrzejewskiej – konstruktor najpiękniejszych mostów w USA; Stefan Drzewiecki – wynalazca łodzi podwodnej; Antoni Patek – twórca najlepszych zegarków na świecie; Kazimierz Prószyński – twórca pierwszej na świecie kamery filmowej, pierwszych filmów – wcześniej niż bracia Lumiére; Ignacy Łukasiewicz – twórca pierwszej na świecie lampy naftowej; Jan Szczepanik – słynny „Geniusz z Galicji”, twórca pierwszej na świecie kamizelki kuloodpornej.

Jerzy Lemański – historyk, znawca historii motoryzacji, pasjonat samochodów, specjalista ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Techniki. Jest autorem wielu wystaw, prowadzi wykłady i zajęcia edukacyjne.

Spotkanie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.