Galeria
wszystkieXI Siedlecki Jarmark św. Stanisława
Siedlecki Jarmark św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw.
Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stal się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.
Dwudniowym targom towarzyszyły prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju - Kataryniarza Warszawskiego - pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce, biorącego udział w największych Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w Europie.
Kolejną atrakcją Jarmarku niewątpliwie były bezpłatne Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy chętny mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej.
Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbyły się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki. Nadleśnictwo Siedlce zaprasiło na Regionalne Święto Lasu - do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów.
Również 11 maja mieliśmy okazję do świetnej zabawy kulinarnej. Kulinariada stała się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu.
W sobotę 12 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyły występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapel ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczeliśmy od koncertu Zespołu Wokalnego Art Styl działającego przy Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jako druga przed jarmarkową publicznością wystąpiła Kapela Siedlecka.
Tego dnia zaprezentował się również folk-rockowy zespół Tamarysze z Mińska Mazowieckiego. Ich pierwsze utwory inspirowane były muzyką ludową, zwłaszcza kresową. Obecnie tworzą własne piosenki. Mają na swoim koncie wiele koncertów zagranych na terenie naszego kraju.
Prezentacje na scenie folkowej Jarmarku zakończył ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. „Chodowiacy” są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.
Patronat medialny nad imprezą pełniły:
Tygodnik Siedlecki, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie oraz Katolickie Radio Podlasie i portal internetowy Podlasie24.pl
fot. Janusz Mazurek