Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7
Wystawa czynna do 8 października 2024 r. od wtorku do piątku w godz. 11:00-17:00 oraz w niedziele w godz. 11:00-15:00
Po raz kolejny obcuję w Treblince, w tym wyjątkowym miejscu, po to by pojąć historie wydarzeń, które stanowią zatrważające i nadrealne dzieje ludzkich losów. Rozważając czas w którym przyszło mi szczęśliwie żyć, i w międzyczasie ułudnie dokumentując miejsce napiętnowane tragiczną genealogią, próbuję stworzyć fotograficzny zapis subiektywnych wrażeń i ref1eksji, zapis emocjonalny, pojemny i adekwatny.
Moje intencje stworzenia fotograficznej komunikacji między nadawcą a odbiorcą mają źródło w rzekłbym paradoksalnej aspiracji zinterpretowania dziejów tej okolicy w latach 40-tych. Nie potrafię fotograficznie oddać pełnego realizmu tej niepojętej rzeczywistości tamtych czasów, jak i wyobrazić sobie szacunkową liczbę 700-900 tysięcy, ani domniemanej różnicy - 200 tysięcy ludzkich istnień, którzy na zawsze tu zostali. Kim wówczas bym był, jak bym się zachował, co bym myślał stojąc na rampie, wiedząc, że za chwilę pokonam ostatnie 100 metrów swojego życia. Te myśli często mnie nurtują, kiedy spaceruję po tym sielskim, pachnącym, promiennym, śpiewnym lesie, pogłębiając świadomy kontrast między przeszłością i teraźniejszością, wyobraźnią i faktografią, między świadomością i jej brakiem...
Podejmując próbę fotograficznej wizualizacji tego dwubiegunowego miejsca ze wspaniałym, sugestywnym i wzruszającym pomnikiem upamiętnienia ofiar autorstwa Haupta i Duszeńki, życzyłbym sobie, by na tych fotografiach zauważalne było to, czego szczęśliwie już nie ma, oraz to, co niewidoczne. Paradoks.
Piotr Tołwiński
Piotr Tołwiński - Absolwent PWSFTviT w Łodzi, stypendysta Ministra Kultury, dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta, obecnie instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.