MOK

Wystawa "Ostrość"

Wystawa

Galeria "w Bramie" MOK, ul. Pułaskiego 7
Wystawa czynna całą dobę do 30 czerwca 2024 r.

Grzegorz Grabarski – siedlczanin, którego od dziecka interesowały ostre przedmioty i biała broń: noże, miecze, sztylety. Zachwycało go mocarne piękno najstarszego narzędzia jakie wymyślił człowiek. W latach 90-tych swoje dziecięce fascynacje realizował zarysowując marginesy szkolnych zeszytów. Szkicował w każdej wolnej chwili charakterystyczne linie, nadawał kształt wykreowanym przedmiotom posiadającym krawędź tnącą. Niestety, tematyka tych rysunków nie do końca podobała się rodzicom oraz nauczycielom, którzy na jakieś 20 lat wybili mu z głowy dziecięce, nieskrępowane fantazje. Jedynie na 20 lat...

W międzyczasie, jako dojrzewający człowiek, potrzebę kreatywności realizował poprzez fotografię i projektowanie graficzne. Przez wiele lat udzielał się również jako wokalista, współtworząc siedlecką scenę hip-hop. Pewnego dnia, już jako dorosły mężczyzna, Grzegorz poznał osobę, która okazała się być kolekcjonerem noży składanych. Spotkanie to wykrzesało iskrę, która z wielką siłą obudziła uśpione dziecięce zainteresowania. Zaczął z nową energią kolekcjonować noże, fotografować je oraz studiować to, jak zostały wykonane. Wkrótce po tym, naturalną koleją rzeczy zaczął projektować od zera swoje własne noże. Był to moment jego odrodzenia, odnalezienia swojego „graala" i uzyskania pewności co, tak naprawdę przynosi mu w życiu prawdziwe szczęście. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia i umiejętności pomogły mu ukierunkować się na wąską niszę, konsekwentnie realizując krystalizujący się w głowie plan.

Grzegorz łączy pasję projektowania noży składanych z ich fotografowaniem, tworząc klimatyczne prace, wielowymiarowe obrazy, w których umiejętnie przekazuje natchnione wizje. Jest uznanym na całym świecie „knife designerem". Ma na koncie kilkadziesiąt projektów noży wykonanych w jednej z najlepszych branżowych fabryk. Jego projekty są w posiadaniu dziesiątek tysięcy użytkowników i kolekcjonerów, którzy jednocześnie są fanami stylu K0MB0U.