Franciszek Kupczyk - Ora Et Labora
Ora et Labora to dokument o życiu Kamedułów – zakonu kontemplacyjnego o bardzo surowej regule. Od początku realizacji zdjęć towarzyszyła mi nieodparcie myśl: jak dziś, w dobie internetu, komputerów, świata konsumpcji można oddać się życiu pustelniczemu i poświęcić wyłącznie modlitwie i pracy.
Kiedy przekroczyłem furtę bieniszewskiego eremu miałem wrażenie, że znalazłem się w miejscu, gdzie zatrzymał się czas. W przestrzeni doczesności i wieczności zarazem.
W przestrzeni walki dobra ze złem. Przyjęła mnie niesamowita cisza przerywana raz po raz dźwiękiem klasztornego dzwonu, który wytycza rytm dnia zakonników. Doświadczenie owej ciszy sprzyjało moim refleksjom na temat reguły zakonnej oraz tego, co widziałem i w czym uczestniczyłem. Zachwyciła mnie prostota, szczerość i otwartość, z jaką żyją mnisi. By podkreślić surowość ich reguły, świadomie użyłem czerni i bieli.
Podczas pobytu u kamedułów, przekonałem się, że są to ludzie o otwartych sercach, z poczuciem humoru, o silnych charakterach i świętych obliczach. Modlitwa i praca jest dla nich drogą duchowego rozwoju, a przez to uświęceniem samych siebie.
Franciszek Kupczyk
Franciszek Kupczyk - zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i reportażową. Zainspirowany człowiekiem, jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach. Posiada również bogate archiwum zdjęć związanych z tematyką krajobrazu i natury. Publikuje swoje zdjęcia w albumach, kalendarzach, folderach turystycznych itp. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach i warsztatach fotograficznych. Jest Autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród których jego epicka i wzruszająca opowieść o życiu mnichów kamedulskich zatytułowana „ORA ET LABORA" zyskała sobie popularność w świecie fotografii oraz uznanie krytyków.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na wydziale dziennikarstwa o specjalności kultura medialna. Mieszka w Gminie Kazimierz Biskupi nieopodal Konina, z którym związana jest jego działalność. Były członek Foto-Klubu Konińskiego, fotoreporter „Wielkopolskiego Zagłębia”, „Gazety Konińskiej”, „Gazety Kolskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Obecnie jest fotografem niezależnym, zrzeszonym w Kolskim Klubie Fotograficznym „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana.
Kontakt:
tel.: 601180255;
e-mail: studio@kupczyk.com.pl;
www.kupczyk.com.pl
Nagrody i wyróżnienia:
1985 - II Nagroda w Międzynarodowym Biennale Fotografii „Żyją wśród nas” - Konin.
1997 - Brązowy Medal w IV Fotograficznych Mistrzostwach Polski w kat. fotografii prasowej - Warszawa.
1998 - I Nagroda w Konkursie Fotograficznym - „Byłem w Licheniu” - Licheń.
1999 - Złoty medal w VI Edycji Fotograficznych Mistrzostwach Polski w kat. fotografii prasowej – Warszawa.
1999 - Nagroda Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie fotografii.
2001 - Główna Nagroda Marszałka Wielkopolski w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wielkopolska 2000” w kat. LUDZIE - Poznań.
2011 - Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fot. „Foto - lndustria”.
2012 - II Nagroda w Konkursie Fotografii Prasowej „Wielkopolska Press Photo” w kat. zestawy: prace dokumentujące strajk pielęgniarek w Koninie pt. „Głodówka” - Poznań.
2013 - Główna Nagroda „Klasyczny Jaszczur” w VI Konkursie Filmów Dokumentalnych i Fotografii – Poznań.
2014 - Wyróżnienie (ZPAF) – za zdjęcie Cud narodzin. Zdj pojedyncze w konkursie Wielkopolska Press Photo.