Wojciech Sternak - Granice Percepcji
Fotografia wykorzystywana jest najczęściej do rejestracji widoków, które nas zachwyciły. Jeszcze bardziej fascynującym wydaje mi się poszukiwanie obrazów fotograficznych, których nasz wzrok nie mógł ogarnąć. Trzy cykle zaprezentowane na wystawie proponują właśnie takie przekraczanie możliwości percepcji naszego oka.
Cykl Światowidy powstaje konsekwentnie od 2003 roku. Mamy możliwość zobaczyć budowle, drzewa w sposób oderwany od naszej codziennej perspektywy zbieżnej. Jeśli pradawny Światowid patrzył na cztery strony świata równocześnie – tutaj my patrzymy na niego z tych wszystkich kierunków naraz.
Granica. Rekonesans wizualny to pierwszy w Polsce projekt dotyczący wizualnych poszukiwań przedwojennej granicy polsko-niemieckiej, temat dość szybko podchwycony przez innych. Za pomocą okularów 3D możemy interaktywnie przenosić się z jednego miejsca na drugie. W zależności które oko przymkniemy – widzimy granicę z jednej, bądź z drugiej jej strony.
Droga przez wodę to pradawny bród łączący Gdańsk z półwyspem helskim prowadzący przez środek Zatoki Gdańskiej. Całodzienny marsz i wszechogarniająca przestrzeń wody i nieba zostały pokazane w formie wielkoformatowych panoram pełnych detali i błękitów.
Wojciech Sternak
Wojciech Sternak
Fotograf i kulturoznawca. Adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim (doktor sztuk pięknych). W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie jądrowej „Cień Czarnobyla”. W 2013 roku zaprezentował w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie projekt dokumentalny „Dopóki. Wisła” opowiadający o Polsce z perspektywy jej najdłuższej rzeki. Od 2014r. tworzy wielowątkowy cykl badający wzajemny wpływ podróży i fotografii. W roku 2019 nakładem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi opublikował album „Siedem dróg”. Dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Popularyzuje fotografię poprzez spotkania autorskie, warsztaty (m.in. technik szlachetnych z XIX w) i wystawy na terenie Polski i Europy.
Wystawa czynna do 14 lutego 2020 r. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00.