MOK

56. Zaduszki Jazzowe - 2014

56. Zaduszki Jazzowe - 2014

Program 56 Zaduszek Jazzowych

7 listopada 2014, godz. 18:00 – Sala Widowiskowa „Podlasie”
Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63

LIMBOS - 30 lat Grupy Myzycznej

Wiesław Miadziółko – leader, dr
Leszek Kowalik – voc
Grzegorz Matwiejczyk – p, kbds
Piotr Franczuk – g


Grupa Muzyczna LIMBOS koncertuje na terenie całego kraju od 1984 roku. Starannie dobrani artyści, profesjonalni muzycy – instrumentaliści oddani są muzyce z wielką pasją. Grupa LIMBOS prezentuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje wybranych utworów, pod cyklicznym hasłem – Tematy Muzyczne Których Słucha Świat. Muzycy LIMBOS posiadają zróżnicowany repertuar oparty na szeroko pojętej historii muzyki: klasycznej, jazzowej, latynoskiej, bluesowej i rockowej – z Polski, Europy i całego świata. Wielkie dzieła wybitnych kompozytorów, odważnie zinstrumentowane i zaadaptowane na potrzeby niewielkiej grupy muzycznej, stawiają artystów przed ogromnym wyzwaniem.
Koncerty Grupy Muzycznej LIMBOS, to gwarancja dostarczenia publiczności bardzo dobrych, satysfakcjonujących wszystkich słuchaczy doznań artystycznych. Program jest tak skonstruowany, że zawsze są prezentowane uznane w świecie, legendarne przebojowe utwory muzyki klasycznej, jazzowej, latynoskiej, bluesowej i rockowej. Dobór efektownego repertuaru, dobre tempo koncertu, profesjonalne prowadzenie programu, no i oczywiście wirtuozi – muzycy, artyści grający z wielką pasją – to zawsze bardzo podoba się publiczności.


Lora Szafran – Nad ranem

Lora Szafran – voc
Krzysztof Szmańda – dr
Robert Murakowski – tp
Dariusz Szymańczak – bg
Piotr Aleksandrowicz – g
Miłosz Wośko – p, kbds, acc

Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: "Lonesome Dancer" (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You've Changed” (1993). W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: „W górę głowa” (1991), „Tylko Chopin” (1994). W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne – Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie”- zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski - Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia. W styczniu 2012 ukazał się projekt „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego, a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał miano „Złotej płyty.”
Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z trzynastu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie i jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.


Gary Guthman – Solar Eclipse

Gary Guthman – tp
Filip Wojciechowski – p
Paweł Pańta – b
Cezary Konrad – dr

56. Zaduszki Jazzowe - 2014

Gary Guthman – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer. Studiował kompozycję, aranżację i orkiestrację pod kierunkiem takich legend jak Henry Mancini oraz Don Costa. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forever Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem projektów: „Swingmatism”, „Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing”, oraz kompozytorem „Master and Margarita” i „Solar Eclipse”. W ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej kariery Guthman występował jako solista z ok. 250 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, m.in. z New York Pops Orchestra w Carnegie Hall na osobiste zaproszenie Skitcha Henderssona – założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops.
– Czy spotkaliście się z płytami, które jak wyborne ciasto, nabierają rumieńców z czasem? Jeśli nie, to sięgnijcie po ten album. W miarę rozwoju intryguje z każdą nową nutą! „Solar Eclipse” - to zbiór kompozycji powstałych podczas muzycznej podróży trębacza po różnych zakątkach świata. Świeża, oryginalna i wciągająca od pierwszej chwili muzyka na „Solar Eclipse” wykracza poza obszary Milesa Davisa. Sięga głębiej do korzeni jazzu, a także po obszary przed be-bopem, cool/jazzem. Gary Guthman po raz kolejny udowadnia, że nigdy nie ma dość Harry’ego Jamesa, który był jednym z jego idoli. Zanurzony w swingu i zakotwiczony głęboko w fundamentalnych filarach sztuki jazzu podąża też współczesną ścieżką jazzu. Podobnie jak Chuck Mangione czy Maynard Ferguson, Guthman smakowicie „doprawia” na sposób łacińsko-kubański swoje utwory. Wszystkie kompozycje na tym najnowszym albumie zostały mistrzowsko wykonane osobiście przez Gary’ego Guthmana. Ta płyta jest głęboko zakorzeniona w tradycji jazzowej, wyrafinowana, ale też zaskakująco zajmująca i sprawiająca niebywałą radość”. Melodyjne tematy przywodzą skojarzenia z wczesnymi produkcjami, których jeszcze nikt nie określał mianem fusion. Guthman z liryką jazzu jak kameleon potrafi w mgnieniu oka przekształcić się w wyznawcę funky a la bracia Beckerowie, a także bawić się rytmiczną konwencją w duchu Chicka Corei i jego wczesnego Return To Forever. „Solar Eclipse” uznana została przez jazzową krytykę bez wątpienia jedną z najciekawszych płyt jazzowych ostatnich lat. Album został nagrany w Polsce z towarzyszącymi mu polskimi muzykami. Każdy z nich jest utalentowanym muzykiem polskiej sceny jazzowej.

Filip Wojciechowski Trio
Trio jest było nagradzane na licznych konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Nagrali dwie płyty dla niemieckiej wytwórni Sachsiche Tontrager. Z okazji obchodów roku chopinowskiego 2010 Polskie Radio wydało płytę „Chopin”, na której znalazły się jazzowe transkrypcje utworów kompozytora, w aranżacjach lidera Trio. Rok później ukazał się kolejny album – tym razem autorski – „Moments”, na którym gościnnie wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Oskar Wojciechowski i Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

8 listopada 2014, godz. 19:00 – Sala Widowiskowa „Podlasie”
Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63

fot. Marek Hofman


Jarek Wist & Quintet – Swinging with Sinatra

Jarek Wist – voc
Piotr Wrombel - p
Wojciech Pulcyn - b
Konrad Zemler - g
Robert Murakowski - tp
Krzysztof Szmańda - dr

56. Zaduszki Jazzowe - 2014

Swinging with Sinatra to pełen klasy koncert składający się z najbardziej znanych i lubianych szlagierów Franka Sinatry, w charyzmatycznych interpretacjach Jarka Wista, podkreślanych elegancką linią melodyczną, zapewnioną dzięki obecności na scenie trąbki, bębnów, gitary, klawiszy oraz kontrabasu. Muzycy regularnie koncertują z repertuarem Sinatry – za każdym razem podbijając publiczność swoimi wykonaniami takich utworów jak ‘I’ve Got You Under My Skin’, ‘Night and Day, ‘New York, New York’ oraz najbardziej porywającym ‘My Way’, który świetnie oddaje wyjątkowość wokalu Jarka Wista. Kameralny z założenia koncert o precyzyjnym doborze instrumentów w zespole doskonale odda intymną atmosferę wydarzenia.
Jarek Wist w towarzystwie wybitnych jazzowych muzyków, m.in. Piotra Wrombla, Wojciecha Pulcyna, Roberta Murakowskiego, od dawna koncertuje z repertuarem swingowym, będącym kontynuacją dużego projektu Swinging with Sinatra, w którym Jarek, jako pomysłodawca idei, interpretuje piosenki Franka Sinatry w otoczeniu Big Bandu dyrygowanego przez Krzysztofa Herdzina. To jeden z obecnie najlepiej rozgrywanych projektów muzycznych w Polsce. Pierwszy duży koncert odbył się w Filharmonii Bałtyckiej ponad trzy lata temu, tymczasem w sierpniu tego roku udało się pobić rekord wielkości audytorium – podczas koncertu w Geyer Music Factory koncert Jarka i Big Bandu Krzysztofa Herdzina zgromadził publiczność liczącą ponad 1200 słuchaczy. W ubiegłym roku artyści otwierali jesienną ramówkę anteny TVP Kultura podczas prestiżowego występu w warszawskiej Romie. Wydali również płytę będącą zapisem grania na żywo w Inowrocławiu – krążek przez pół roku nie spadał z bestsellerowych list salonów Empik.
Jarek Wist to wokalista, którego wokal i charyzma sceniczna przekonują każdego.
W swoim dorobku ma wielokrotnie nagradzane single takie jak cover Fresh zespołu Kool And The Gang – wydanego na krążku Pozytywne wibracje vol.8, czy Między Słowami, z którąi wystąpił na sopockiej scenie Festiwalu Top Trendy. Uhonorowany tytułem nadzieja i odkrycie roku za piosenkę Zawsze wracaj podczas gali Fryderyków. Ma w dorobku płytę koncertową Swinging with Sinatra, nagraną z Big Bandem Krzysztofa Herdzina, oraz pierwszy solowy album – Jest zapisane – nagrany we współpracy z producentem Robertem Amirianem i czołowymi muzykami polskiej sceny, zawierający również jego własne utwory. Koncertuje po Polsce – z własnym materiałem, z projektem Swinging with Sinatra w wersji bigbandowej, kameralnej i symfonicznej oraz jako wokalista orkiestry Zygmunta Kukli.


Jan Konop Big Band – Tribute to Sammy Nestico

Jan Konop - leader

trąbki:
Tomasz Grzegowski
Emil Miszk
Kaya Meller
Paweł Hulisz
Robert Bracki
Michał Tyrański
oraz gościnnie Jerzy Małek i Jakub Domański

puzony:
Paweł Niewiadomski
Piotr Dunajski
Mateusz Zielke
Dawid Klahs

saksofony:
Michał Ciesielski
Aleksander Kamiński
Piotr Chęcki
Marcin Janek
Marcin Stefaniak
Szymon Łukowski
Łukasz Juźko

sekcja rytmiczna:
Jakub Hajdun – p
Michał Zienkowski – g
Krzysztof Słomkowski – b
Sławek Koryzno – dr

56. Zaduszki Jazzowe - 2014

Jan Konop Big Band jest założoną z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestrą, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową. Powstały na początku 2009 roku w Gdańsku zespół to najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi.
Liderem orkiestry jest Jan Konop, doświadczony muzyk, puzonista i dyrygent, dawniej członek orkiestr jazzowych: Big Band Gdańsk – Jerzego Partyki, Big Band Katowice – Zbigniewa Kalemby, Andrzeja Zubka, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Big Bandu PSJ w Bydgoszczy, Big Warsaw Band, Kukla Band – Zygmunta Kukli oraz słynnego Alex Bandu Aleksandra Maliszewskiego.
Jan Konop Big Band składa się z sekcji dętej (4/5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów) oraz sekcji rytmicznej (fortepian, gitara, kontrabas, perkusja). Wraz z zespołem często występowali zaproszeni soliści, m.in.: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga czy Grażyna Łobaszewska.
Program, który zaprezentuje na Zaduszkach w Siedlcach, to głównie kompozycje i aranżacje jednego z najbardziej płodnych i znanych kompozytorów i aranżerów – Samuela „Sammy” Nestico. Podczas swojej kariery, pisał muzykę dla Count Basie Orkiestry, US Air Force Band czy US Marine Band. Jako puzonista grał w zespołach Tommy Dorsey’a, Woody Hermana, Gene Krupy i Charlie Beneta. Prowadził projekty dla takich artystów jak: Bing Crosby, Sarah Vaugn, Frank Sinatra, Phil Collins, Barbra Streisand. Przygotował prawie 70 programów telewizyjnych, w tym „Mission Imposible”, „Mannix”, czy „Aniołki Charliego”. Dyrygował kilkoma wiodącymi europejskimi orkiestrami Big Band BBC w Londynie oraz Big Bandami: SWR, NDR i DR w Niemczech. Napisał ponad 600 utworów dla profesjonalnych oraz szkolnych big bandów.