60. Zaduszki Jazzowe - 2018
Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już sześćdziesięcioletnią tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. Jak zawsze robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by zadbać o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń. W tym roku przygotowaliśmy aż cztery niezwykłe koncerty, które odbędą się w dn. 3-4 listopada w sali widowiskowej „Podlasie”.
Na początek 60. Zaduszek Jazzowych wystąpi Kinga Głyk Trio. Kinga Głyk ma 20 lat. Uważana jest za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym Głyk P.I.K. Trio.
Pomimo młodego wieku zagrała już dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą, m.in w Indonezji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach i Ukrainie. W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja”. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje m.in. od Radiowej Trójki, magazynu Jazz Forum i Twój Blues. W lutym 2016 roku Kinga nagrała swój drugi autorski album live pt. „Happy Birthday”.
W czerwcu 2016 roku filmik coveru „Tears in heaven” w wykonaniu Kingi został udostępniony przez facebookowy portal „Bass Player United” i uzyskał tam ponad 20 mln wyświetleń.
Kinga grała między innymi z: Timem Garlandem, Nitai Hershkovitsem, Gregiem Hutchinsonem, Jnr Robinsonem, Bernardem Maselim, Ruth Waldron, Natalią Niemen, Apostolisem Anthimosem, Leszkiem Winderem, Pawłem Tomaszewskim, Grzegorzem Kapołką, Joachimem Menclem, Arkiem Skolikiem, Mateuszem Otrembą (Mate.O), Markiem Dyktą czy Piotrem Wyleżołem.
W październiku 2017 ukazał się najnowszy studyjny album artystki pt. „Dream”. Płyta została nagrana w doborowym towarzystwie światowej sławy muzyków. Razem z Kingą Głyk zagrali: Greg Hutchinson (perkusja), Tim Garland (saksofon), Nitai Hershkovits (fortepian). Album został wydany przez jedno z najbardziej uznanych wydawnictw na świecie – Warner Music Group Company. Koncerty promujące album odbędą się m.in. w USA, Kanadzie, Norwegii, Francji i wielu innych krajach.
Kinga Głyk Trio:
Kinga Głyk – bas,
David Haynes – perkusja,
Paweł Tomaszewski – fortepian.
Następnie na „zaduszkowej” scenie wystąpi najbardziej obiecujący polski zespół młodego pokolenia – Tubis Trio, który zbiera same entuzjastyczne recenzje. Porównywany jest do szwedzkiego tria e.s.t. nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle zgrane combo współpracujące od lat. Muzycy stworzyli jeden organizm, a każdy z nich jest równoprawnym kreatorem brzmienia, które zaskakuje odniesieniami do najróżniejszych muzycznych stylów i wciąga słuchaczy w muzyczny spektakl.
– „The Truth” proponuje całą gamę podskórnych niuansów, będąc równocześnie znakomitą ofertą dla ludzi, którzy nie są na co dzień fanami jazzu. To urzekający i autentycznie pozytywny album dla ludzi o wszystkich gustach muzycznych – recenzuje ostatni album (wydany przez holenderską wytwórnię Challenge Records) amerykański krytyk jazzowy Geno Thackara z portalu AllAboutJazz.
Na koncertach Tubis Trio płynie ze sceny fala ekspresji i twórczego uniesienia, w które wpadają muzycy. Co najważniejsze, swoją pasją zarażają słuchaczy. Istotą ich muzyki są improwizacje rozwijające się wokół kompozycji członków tria.
– Ich muzyka charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, zaraźliwym, świetnie dobranym, lekko popowym rytmem pełnym synkop i lirycznymi solówkami w szczególności Tubisa. Kompozycje są bardzo przystępne, ale nie trywialne. Ich siła ukazuje się głównie w energii i dynamicznej grze zespołu, który doskonale się uzupełnia – pisała o Trio Angelique Van Os z holenderskiego magazynu Jazzism.
– Najważniejsze dla mnie jest przekazywanie emocji – mówi Maciej Tubis. Przeżywam głęboko każdy koncert. Skupiam się wyłącznie na muzyce, daję sobie zupełną swobodę, chwytam spontaniczność chwili. Publiczność ulega tej magii spotkania na żywo z twórcą i zawsze żywo reaguje.
Zespół istnieje od 2006 roku. Obecnie tworzą go: pianista Maciej Tubis, kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Trio wykonuje autorskie kompozycje. Poprzedni album zespołu „Live In Luxembourg” został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise: „Tubis Trio prezentuje wyraźny, indywidualny styl, który pochodzi z Europy, a nie z Ameryki” – napisał prof. Stuart Nicholson w uzasadnieniu wyboru. Po studyjnej płycie „The Truth” z 2017 roku zespół wyda w październiku 2018 roku kolejny krążek.
Tubis Trio:
Maciej Tubis – fortepian,
Paweł Puszczało – kontrabas,
Przemysław Pacan – perkusja.
Na koniec pierwszego dnia 60. Zaduszek Jazzowych w Siedlcach wystąpi Dorota Miśkiewicz z zespołem. Koncertem Piano.pl złożą hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym – zauważa artystka. Jako, że gatunkiem najbliższym Dorocie jest jazz, podkreśla nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Drogą wyznaczoną także przez Fryderyka Chopina, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i... improwizatorem!
fot. Honorata Karapuda
Koncert "Piano.pl" jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski, Tomasz Kałwak, Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik i Emilia Sitarz), Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz.
Płyta CD i DVD z rejestracją koncertu miała swoją premierę 28 października 2017 wywołując ogromne uznanie krytyków i środowiska muzycznego, które przełożyło się na przyznanie płycie wielu nagród i wyróżnień. Wśród nich znalazły się m.in.: Jazz Top 2016 magazynu Jazz Forum w kategoriach „Najlepszy album” i „Najważniejsze wydarzenie jazzowe”.
Siedleckiej publiczności Dorota Miśkiewicz proponuje koncert, będący „pomniejszoną” prezentacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie. Biorą w nim udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia oraz Atom String Quartet.
Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów.
Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew,
Włodzimierz Nahorny – fortepian,
Piotr Orzechowski – fortepian,
Bogdan Hołownia – fortepian,
Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz – skrzypce,
Bartosz Dworak – skrzypce,
Michał Zaborski – altówka,
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela.
Drugiego dnia 60. Zaduszek Jazzowych zapraszamy na koncert Struny na ziemi w wykonaniu Trio Włodka Pawlika z Lorą Szafran i Markiem Bałatą.
Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w najbardziej spektakularnym sukcesie polskiego jazzu - zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia” nagraną z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. To zespół stanowiący od niespełna 30 lat główną płaszczyznę realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu.
Dyskografię zespołu otwiera nagrana w słynnym klubie „Birdland” w Hamburgu, z gościnnym udziałem znanego amerykańskiego saksofonisty Richie Cole’a, wydana w 1993 roku płyta „Live at Birdland”. W składzie tria wystąpili wówczas, oprócz lidera, Zbigniew Wegehaupt – kontrabas i Peter Jankowski – perkusja. Kolejny, tym razem dwupłytowy, album zespołu, nagrany w 1996 roku w Jazz Clubie „Akwarium”, pt. „Standards Live”, w składzie Włodek Pawlik, Zbigniew Wegehaupt, Cezary Konrad, wzbudził zachwyt poza granicami kraju, czego wyrazem było m.in. zaproszenie na najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Europie - North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku, który okrzyknął Pawlika mianem „Horowitza jazzu”. Następna płyta tria - „Anhelli” z 2005 roku, nagrana z Pawłem Pańtą – kontrabas i Cezarym Konradem – perkusja, miała swoją premierę podczas JVC Jazz Festival w Warszawie w Sali Kongresowej i przyjęta została owacjami na stojąco. Album spotkał się ze znakomitym przyjęciem ze strony krytyków oraz otrzymał nagrodę TVP Kultura dla najlepszej płyty 2005 roku w kategorii jazz/rock.
Kolejne dwa albumy zespołu to połączenie idiomu jazzowego tria z orkiestrą z udziałem wybitnego solisty – amerykańskiego trębacza Randy Breckera. Zarówno „Jazz Suite Tykocin”(2009), jak i „Night In Calisia”(2012) zostały wydane zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych (Summit Records) i przyniosły muzykom uznanie na kontynencie amerykańskim, w tym wspomniane już Grammy w kategorii „Best Large Jazz Ensemble”. Ostatni album tria pt. „America” nagrany został w 2015 roku. Jego wydanie połączone było z koncertem premierowym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest swoistym artystycznym memento Pawlika, który w tytułowym utworze, skomponowanym pod wpływem pierwszej podróży do USA w 1988 roku, daje wyraz swojej fascynacji muzyką amerykańską, ale nie zapomina o swojej polskiej tożsamości; stąd obecność utworów Chopina i Paderewskiego w nowym, jazzowym ujęciu.
Muzycy występowali na licznych festiwalach jazzowych w wielu krajach świata, a ich koncerty zawsze spotykają się entuzjastycznymi reakcjami publiczności.
Lora Szafran uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You've Changed” (1993). W listopadzie 2007 roku ukazała się płyta „Droga do ciebie”- zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski - Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia. Natomiast w styczniu 2012 roku ukazał się album „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego, a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z trzynastu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie i jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.
Marek Bałata to wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, piosenki Krzysztofa Komedy, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja. Na co dzień występuje z własnym Quintetem, w skład którego wchodzą najlepsi muzycy polscy.
fot. Piotr Kłosek
Jako artysta grafik wykonuje multimedialne pokazy „Śpiewobrazy”, łączące własny obraz video ze śpiewem, tańcem i rysowaniem na żywo. Jego ostatnia wyjątkowa produkcja to koncert „Niemen. Wspomnienie”. Kilkunastokrotny zwycięzca corocznego plebiscytu JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii „Wokalista Jazzowy”.
Podczas 60. Zaduszek Jazzowych w Siedlcach zaprezentują koncert „Struny na ziemi”, na program którego składają się kompozycje Włodka Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Późne tomy poetyckie Iwaszkiewicza – „Xenie i elegie”, „Śpiewnik włoski”, „Mapa pogody” czy pośmiertnie wydana „Muzyka wieczorem” były objawieniami. Nie dziwi więc, że wiersze z tych przeważnie tomów zainspirowały Włodka Pawlika, który nieomylnie, jak niegdyś Szymanowski, usłyszał w nich muzykę. Można by rzec, iż te wiersze w naturalny sposób śpiewają - wtedy, gdy ich śpiewność dobyta jest przez trio jazzowe i swingujących wokalistów.
Wykonawcy:
Włodek Pawlik – fortepian,
Paweł Pańta – kontrabas,
Cezary Konrad – perkusja,
Lora Szafran – śpiew,
Marek Bałata – śpiew.
60. Zaduszki Jazzowe w Siedlcach poprowadzi Tomasz Tłuczkiewicz – konferansjer, manager muzyczny, tłumacz, dziennikarz i dyplomowany inżynier energetyk, długoletni dyrektor Festiwalu Jazz Jamboree i prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, który doprowadził do dwóch wizyt Milesa Davisa w Polsce.
Partnerem głównym koncertów jest LOTTO.