MOK

57. Zaduszki Jazzowe - 2015

57. Zaduszki Jazzowe - 2015

Program 57. Zaduszek Jazzowych

7 listopada 2015, godz. 18:00 – Sala Widowiskowa „Podlasie”
Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63

MICHAEL "PATCHES" STEWART QUINTET
Michael „Patches” Stewart (USA) – tp
Radek Nowicki – ts
Jan Smoczyński – p, kbds
Patryk Stachura – b
Michał Dąbrówka – dr

57. Zaduszki Jazzowe - 2015

Lider zespołu Michael „Patches” Stewart, trębacz amerykański urodzony w Nowym Orleanie – „kolebce jazzu” należy do czołówki współczesnych trębaczy. Od dziecka był zafascynowany trąbką, jednak naukę gry rozpoczął dopiero w szkole średniej. Ćwiczył z zapałem rzadko spotykanym u młodych. Zadebiutował jako szesnastolatek w sekcji dętej nagrania „Lady Marmalade” zespołu LaBelle. Zamiast studiów wybrał ... Los Angeles. Zwrócił na siebie uwagę Quincy Jonesa, gdy ten rozpoczynał trasę płyty „Dude” na początku lat osiemdziesiątych. Potem nastąpiła długoletnia współpraca z the Brothers Johnson i Alem Jarreau. Po śmierci Milesa Davisa, Marcus Miller poszukiwał trębacza i to był początek muzycznej przyjaźni, która trwa do dziś. W międzyczasie pojawiały się projekty z szerokiego spektrum gatunków (m.in. Whitney Houston, Earth Wind and Fire, George Duke, Soul II Soul) oraz projekty solowe. Producentem trzeciego albumu „Blow” został Marcus Miller, ostatni „On Fire” powstał z udziałem muzyków amerykańskich i polskich. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat Patches, prawdopodobnie znudzony kalifornijską pogodą, wybrał polskie klimaty i tu odnalazł swoją nową muzyczną rodzinę. Patches gra na trąbce tak, jakby przygotowywał tradycyjną nowoorleańską potrawę – gumbo, łącząc przeróżne dźwięki i inspiracje, tworząc coś całkowicie wyjątkowego, co pozostaje dla publiczności niezapomnianym przeżyciem, pełnym emocji i dobrej zabawy.

„Patches to muzyk grający z duszą, pozostający pod wpływem Milesa oraz własnego gatunku funk z Nowego Orleanu. Gdy wznosi trąbkę do gry, publiczność nie jest w stanie powstrzymać się od wzruszenia”.
Marcus Miller

fot. Rafał Masłow

LESZEK KUŁAKOWSKI ENSEMBLE "LOOKING AHEAD"
Leszek Kułakowski – p
Robert Murakowski – tp, flgh
Krzysztof Lenczowski – vc
Tomasz Grzegorski – ss, ts
Piotr Kułakowski – b
Tomasz Sowiński – dr

57. Zaduszki Jazzowe - 2015

17 autorska płyta Kułakowskiego zawiera piękne, klimatyczne kompozycje, gdzie  śpiewna wiolonczela przeciwstawia się jazzowym frazom instrumentów dętych. 

Recenzja Marka Duszy w Rzeczpospolitej:
„Pianista, kompozytor, pedagog Leszek Kułakowski dodał do swej bogatej dyskografii album, po który powinien sięgnąć każdy miłośnik jazzu. „Patrząc przed siebie”, bo tak należy tłumaczyć angielski tytuł, jest wizją erudyty, który zna historię jazzu i wie, co w nim było najlepsze i jest godne kontynuacji. A jest tu niemal wszystko: jazzowy puls, klasyczne harmonie i odrobina szaleństwa otwierająca furtkę do swobodnej improwizacji nawiązujące do free-jazzu... Słuchanie albumu „Looking Ahead” jest fascynującą przygodą. Jego różnorodność, wciągająca dramaturgia i kunszt muzyków przeniosą nas do jazzowej elity.”

Oto  fragment recenzji Roberta Buczka na łamach Jazz Forum:                                  
„Kułakowski prezentuje tu pełnie swych atutów jako kompozytor, aranżer, lider, pianista i improwizator. Kompozycje mają klimat i szlachetny rys nowoczesnego jazzu, w którym nie brak ani emocjonalności, ani intelektualnego wyrafinowania, ani związków z jazzowa muzyką.... to płyta  delikatna  liryczna płyta  w której można się zasłuchać,  a przy tym posiadająca jazzowy nerw i puls.”

Leszek Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej, kreatywnie eksperymentował  ze swoją muzyką, także inspirując się Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, projektami  komedowskimi z yassowcami i aranżacjami Komedy na orkiestrę symfoniczną dla Tomasza Stańki. Laureat płyty roku „Eurofonia” w ankiecie Jazz Forum  2000 r. 

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA & ENERGY "PUMA" BAND
Grażyna Łobaszewska – voc
Katarzyna „PUMA” Piasecka – conductor, voc
Paweł Siembieda – tp 1
Klaudiusz Kłosek – tp 2
Konstanty Janiak – tb1
Bronisław Duży – tb 2
Dawid Główczewski – as 1
Leszek Nowotarski – as 2
Piotr Matusik – p
Mariusz Orzełowski – g
Dariusz Ziółek – b
Adam Buczek – dr

57. Zaduszki Jazzowe - 2015

Grażyna Łobaszewska jest jedną z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorek i autorek wielu śpiewanych przez siebie utworów. „Najczarniejsza z białych kobiet”, bez wahania porównywana z Arethą Franklin czy Billie Holiday.Artystka od lat zachwyca publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla niej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych czy gospel. Połączenie jednego z najwybitniejszych głosów i charyzmy z doskonałym repertuarem w często odświeżonych aranżacjach stanowi gwarancję niezapomnianych przeżyć i wzruszeń na najwyższym artystycznym poziomie.
Grażyna Łobaszewska oraz towarzyszący jej Energy Puma Band przypomną „starszym” słuchaczom twórczość Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Komedy czy Raya Charlesa  a poprzez odważne aranżacje, skutecznie przybliżą młodszej widowni piękne piosenki sprzed lat. 
Energy Band to jedyny taki zespół w Polsce. Jedenastoosobowy zgrany band, złożony z wybitnych muzyków, absolwentów oraz wykładowców Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją wszechstronnej artystki, Katarzyny „Pumy“ Piaseckiej – dyrygentki, kompozytorki, aranżerki, pianistki, autorki tekstów, producentki. To grupa dojrzałych osobowości artystycznych działająca od 2012 roku. Każdy z członków zespołu ma na swoim koncie duże osiągniecia artystyczne, co w połączeniu daje niezwykle silną, wyjątkową formację profesjonalistów. Ich pozytywna,  dobra energia i feeling porywa serca publiczności zapisując się na długo w pamięci słuchaczy. Energy Puma Band to odzwierciedlenie dynamitu artystycznego okraszonego aksamitnym głosem dyrygentki Kasi Pumy Piaseckiej, a charyzmatycznych muzyków połączyła wspólna  pasja i wszechobecny, pulsujący groove. W 2013 roku ukazała się płyta zawierająca szeroki repertuar big-bandowy światowej muzyki rozrywkowej i jazzowej wraz z udziałem zaproszonych gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Dotychczas Energy Puma Band współpracował już m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Zbigniewem Wodeckim, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Krzysztofem „Pumą” Piaseckim, Robertem Janowskim, Pauliną Przybysz, Dawidem Podsiadło, Moniką Borzym. 

fot. Marlena Bielińska