MOK

58. Zaduszki Jazzowe - 2016

58. Zaduszki Jazzowe - 2016

Program 58. Zaduszek Jazzowych

5 listopada 2016, godz. 18:00 – Sala Widowiskowa „Podlasie” 
Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63


Marek Napiórkowski Sextet UP!
Krzysztof Herdzin – p, fl
Adam Pierończyk – ss, ts 
Henryk Miśkiewicz – bcl
Robert Kubiszyn – b, bg
Paweł Dobrowolski – dr
Marek Napiórkowski – g

58. Zaduszki Jazzowe - 2016

UP! to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – zrealizowana z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. – Każda z moich poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale UP! jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej – mówi artysta.
  Płyta UP! wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy album roku.
  W skład nowego sekstetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy: pianista Krzysztof Herdzin – jeden z najbardziej rozchwytywanych aranżerów w Polsce i jako autor orkiestracji muzyki do filmu „Marzyciel” współtwórca oscarowego sukcesu Jana A. P. Kaczmarka. Napisał wyrafinowane i jednocześnie przystępne dla słuchacza opracowania autorskich kompozycji Marka Napiórkowskiego. Na płycie posłużył się  nietypowym  składem instrumentalnym, łącząc zespół jazzowy z kilkunastoosobową grupą muzyków filharmonicznych. Na saksofonie sopranowym gra Adam Pierończyk – arcymistrz otwartej, odważnej formy, muzyczny wizjoner, a jednocześnie poeta, malujący dźwiękami swoją intymną opowieść. Poza grą na saksofonie, w  nietypowej dla siebie roli klarnecisty basowego występuje Henryk Miśkiewicz, na co dzień genialny alcista, legenda i dobry duch polskiego jazzu, tytan melodyjnej i pełnej energii improwizacji. Basista Robert  Kubiszyn, ceniony muzyk sesyjny i producent, który od lat jest towarzyszem Marka Napiórkowskiego w muzycznej podróży, gra na kontrabasie i gitarze basowej. Skład zespołu gwiazd uzupełnia perkusista  Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych  perkusistów, wzywany zawsze tam, gdzie powstają znakomite nagrania w każdej z jazzowych stylistyk.
  Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą  i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania –
z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
  Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.
  Doceniany przez branżę i krytykę - sześciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat muzycznej nagrody Szczoty  przyznawanej w ramach  Offensywy  de  Luxe w Programie 3 Polskiego Radia.
  Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: Nap (2005), Wolno (2007, złota płyta), KonKubiNap (2011), UP! (2013), Celuloid (2015).
 http://www.mareknapiorkowski.com/

fot. Rafał Masłow

Myrczek & Tomaszewski Quartet
Wojciech Myrczek – voc
Paweł Tomaszewski – p
Michał Kapczuk – b
Sebastian Kuchczyński – dr

58. Zaduszki Jazzowe - 2016

Myrczek & Tomaszewski Quartet to zespół stworzony przez dwóch wybitnych muzyków jazzowych – wokalistę Wojciecha Myrczka oraz pianistę Pawła Tomaszewskiego. Formułę klasycznego kwartetu jazzowego dopełniają czołowi polscy instrumentaliści - kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Sebastian Kuchczyński. Artyści byli wielokrotnie nagradzani na polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. Do najważniejszych zaliczyć można Jazz Voice Competition w Montreaux, Jazz Voices w Kłajpedzie, Bielska Zadymka Jazzowa i Jazz Juniors w Krakowie. W 2016 roku Wojciech Myrczek został uznany najlepszym wokalistą jazzowym w ankiecie Jazz Top czasopisma Jazz Forum – najpopularniejszego pisma branżowego zajmującego się muzyką jazzową w Polsce.
Swoją muzykę artyści prezentowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Teatr Roma w Warszawie, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu oraz na scenach festiwali Montreux Jazz Festiwal w Szwajcarii, Bielska Zadymka Jazzowa, Kolory Polski Festiwal Filharmonii Łódzkiej, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festiwal w Bułgarii, Celje International Jazz Festiwal na Słowenii i wielu innych.
Na repertuar koncertu składają się głównie utwory z płyty Love Revisited duetu Myrczek & Tomaszewski, która odbiła się szerokim echem w polskim środowisku muzycznym. Są to najpiękniejsze standardy jazzowe znane z wykonań takich artystów jak Frank Sinatra czy Nat King Cole, w oryginalnych opracowaniach na kwartet jazzowy. Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory takie jak Unforgettable, Fly Me To The Moon, Moon River, My One And Only Love, ale również kompozycje wykraczające poza nurt jazzowy, jak Imagine (The Beatles) czy I Just Called To Say I Love You (Stevie Wonder). W sierpniu 2016 r. na zamówienie festiwalu Letnia Akademii Jazzu w Łodzi artyści stworzyli nowy program z autorskimi aranżacjami Pawła Tomaszewskiego poświęcony twórczości Andrzeja Zauchy, z którego artyści również zaprezentują kilka utworów.

http://www.myrczek.com/

fot. Marcin Łazarski

Krystyna Prońko z Zespołem

Krystyna Prońko – voc
Przemek Raminiak – p, kbds
Dawid Kostka – g
Bartosz Kucz – bg
Maciej Burzyński – dr

58. Zaduszki Jazzowe - 2016

Krystyna Prońko – wokalistka, pedagog, dziennikarka. Karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom magistra sztuki obroniła w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
W dorobku ma kilkanaście płyt i setki koncertów. Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów m. in. radiowej Jedynki i Trójki czy telewizyjnego Studia Gama. W KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najważniejsze nagrody. Występowała w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
W czasie studiów wraz z Akademickim Big-Bandem kilkakrotnie koncertowała na Festiwalu Jazz Jambore w Warszawie. Współpracowała także z Big-Bandem Gustawa Borma, nagrywając dla radia i telewizji słowackiej repertuar jazzowy w tym m.in. „God Bless The Child”. Brała również udział w nagraniu Mszy Jazzowej z udziałem Chóru Brneńskich Madrygalistów.
Jej koncerty zawsze mają niezwykły klimat. Obok największych hitów takich jak: Małe tęsknoty, Psalm stojących w kolejce i Jesteś lekiem na całe zło znajdą się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: Walczyk z filmu Halo Szpicbródka, Rytm (polska wersja standardu I Got Rhythm) oraz inne standardy jazzowe np. God Bless the Child, Autumn Leaves i inne.
Była jurorką w telewizyjny talent show Śpiewaj i Walcz, którego zadaniem było wyłonienie młodych wokalistów do opolskiego koncertu Debiutów w 2010 roku.
W roku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis.
Krystynie Prońko towarzyszyć będzie zespół znakomitych muzyków: Przemek Raminiak – pianista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel RGG Trio – jednego z czołowych triów jazzowych w Polsce. Dawid Kostka – gitarzysta, aranżer i kompozytor. Z zespołem SkieBieDieBie, którego był założycielem, zdobył II miejsce na konkursie RCK Pro Jazz Festiwal 2013 oraz III miejsce na konkursie Jazz Juniors 2013. Został również laureatem prestiżowej nagrody dla największego talentu festiwalu 7th Azoty Tarnów Jazz Contest. Na gitarze basowej zagra Bartosz Kucz – członek kwartetu Przemka Raminiaka. Skład zespołu zamyka Maciej Burzyński – ceniony perkusista młodego pokolenia, który z zespołem Global Schwung Quintet zdobył Grand Prix Krokus Jazz Festiwalu w 2015 roku oraz Grand Prix 18. Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2016 roku.

http://www.pronko.pl/

fot. Anna Kopeć